Producenci a koronawirus: Norweska Rada ds. Ryb i Owoców Morza

Eksport trwa, bo zwłaszcza teraz potrzebna jest zdrowa, wartościowa żywność.

Organizacja dołoży wszelkich starań, aby zapewnić dostęp do wysokiej jakości, bezpiecznych i zrównoważonych produktów spożywczych jakimi są ryby i owoce morza pochodzące z Norwegii.

Norwescy producenci owoców morza wraz z sektorem transportu dążą do utrzymania podaży owoców morza zarówno w kraju, jak i za granicą. W sobotę 14 marca norweskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa wydało komunikat w którym informuje, że wsparcie produkcji oraz łańcucha dostaw żywności jest w tym momencie kluczowe dla społeczeństwa.

- Prawdopodobnie teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest utrzymanie produkcji oraz dostaw zdrowej i wartościowej żywności. Cieszymy się, że norweski rząd dostrzega istotną rolę jaką w obecnej sytuacji odgrywa sektor rybołówstwa i akwakultury. Zależy nam na tym znaleźć rozwiązania, które pozwolą utrzymać podaż norweskich owoców na dobrym poziomie - mówi Renate Larsen, prezes zarządu Norweskiej Rady ds. Ryb i Owoców Morza.

W Norwegii, podobnie jak w większości innych krajów europejskich, władze państw podjęły radykalne kroki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19. Zostały zamknięte szkoły, kina, restauracje oraz bary, a obywateli nieustannie zachęca się do pozostania w domu tak długo jak to możliwe. Przemysł rybny ma obecnie kluczowe znaczenie w produkowaniu i dostarczaniu bogatych w cenne wartości odżywcze produktów spożywczych. Dlatego pracownicy zakładów w Norwegii będą mogli skorzystać z pomocy w postaci opieki nad dziećmi, a przemysł transportowy zostanie zwolniony z niektórych rygorystycznych przepisów dotyczących kwarantanny dla personelu, aby zapewnić przepływ towarów przez granice.

W ostatnim tygodniu nastąpiły zamknięcia wielu granic państw w całej Europie, w tym także
w Polsce i w Norwegii. Jednak nie ma to wpływu na ograniczenia w transporcie towarów. Potwierdza to rozporządzenie polskiego rządu wydane 13 marca1 oraz oświadczenie rządu Norwegii z 15 marca2, a także wytyczne wydane przez Komisję Europejską3.

Norwegia eksportuje 95% swoich ryb i owoców morza, dlatego norweski przemysł nieustannie współpracuje z rządem w celu zapewnienia płynnej logistyki i dostaw żywności do krajów objętych pandemią.

- Nikt nie spodziewał się, że przyjdzie nam funkcjonować w tak trudnych okolicznościach. Sytuacja jest dynamiczna i ciężko jest przewidzieć co się jeszcze wydarzy. Jednak musimy pamiętać o zbilansowanej diecie, która wspiera odporność naszego organizmu. Ryby i owoce morza to jedne z najzdrowszych i najlepszych produktów spożywczych. Dlatego zapewnienie stabilnych dostaw jest naprawdę kluczowe dla społeczeństwa, a jako naród słynący z ryb i owoców morza bardzo poważnie podchodzimy do tego zadania - mówi Renate Larsen.

2 All goods traffic to proceed as normal, https://www.regjeringen.no/en/aktuelt/goods_traffic/id2693654/

3 Guidelines for border management measures to protect health and ensure the availability of goods and essential services, https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/european-agenda-migration/20200316_covid-19-guidelines-for-border-management.pdf

Joanna Hamdan 10490 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.