W 2 tygodnie transakcje zbliżeniowe do 100 zł bez PIN-u w większości terminali

Najwięksi agenci rozliczeniowi oraz właściciele terminali intensywnie pracują nad dostosowaniem terminali do akceptacji płatności zbliżeniowych do 100 zł bez PIN-u. W dobie koronawirusa to teraz priorytet.

Organizacje płatnicze Visa, Mastercard i Diners Club poinformowały w tym tygodniu o wydaniu zgody na zwiększenie do 100 zł limitu transakcji niewymagających autoryzacji za pomocą PIN, o czym pisaliśmy tu jako jedni z pierwszych. Kolejny krok to modyfikacja systemów płatniczych obsługiwanych przez agentów rozliczeniowych oraz banki – wydawców kart płatniczych.

Transakcje płatnicze, których można dokonać metodą zbliżeniową, czyli bez fizycznego kontaktu karty płatniczej lub telefonu z terminalem płatniczym są jednym z elementów profilaktyki przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Do chwili obecnej, transakcje tego typu, o wartości nie przekraczającej 50 zł były zwolnione z konieczności autoryzowania za pomocą PIN, wpisywanego zazwyczaj na klawiaturze terminala płatniczego lub współpracującego z nim „pinpada” (dodatkowe urządzenia służące do podawania kodu PIN, podłączone do terminala lub systemu kasowego).

Podniesienie do 100 zł limitu kwotowego transakcji bez PIN, zmniejszy zdecydowanie liczbę transakcji wymagających kontaktu z terminalem. Największy polski agent rozliczeniowy, eService, podjął już działania by niezwłocznie udostępnić nowe limity na terminalach w sieciach handlowych i na stacjach benzynowych. Jak się dowiedział serwis handelextra.pl aktualnie trwają testy zaktualizowanego oprogramowania, a w najbliższych dniach nowe limity powinny być już dostępne w pierwszych placówkach, w których realizowana jest największa liczba transakcji w przedziale 50 – 100 zł.

Udostępnienie płacącym nowego limitu wymaga bowiem zmian m.in. w niektórych systemach sprzedażowych połączonych z systemami płatniczymi. Ważnym czynnikiem warunkującym możliwość skorzystania z podwyższonego limitu są także zmiany w systemach banków – wydawców kart płatniczych. W przypadku niektórych kart może się okazać, że do płacenia z nowym limitem konieczna będzie aktualizacja oprogramowania na karcie.

Co warto wiedzieć, wprowadzenie podwyższonego limitu transakcji bez PIN nie zmienia zasad wynikających z regulacji europejskich – PSD2. Oznacza to, że nawet w przypadku transakcji na kwotę znacznie niższą niż obowiązujący limit, w niektórych przypadkach może pojawić się konieczność podania PIN, jako dodatkowej formy autoryzacji zwiększającej bezpieczeństwo obrotu bezgotówkowego.

Aktualna sytuacja wynikająca z ogłoszenia w kraju stanu zagrożenia epidemicznego sprawia, że znaczna część terminali płatniczych znajdujących się w zamkniętych sklepach i lokalach jest wyłączona. - Oznacza to, że  wykonanie aktualizacji wszystkich urządzeń będzie możliwe dopiero po ich ponownym uruchomieniu, co wpływa również na czas udostępnienia nowego oprogramowania – usłyszeliśmy w eService.

Jak wprowadzanie zmian w terminalach wygląda w praktyce? Zapytaliśmy o to przedstawiciela firmy First Data Polska, która jest właścicielem marki Polcard.

Operacja polega na zdalnym zaktualizowaniu oprogramowania terminali płatniczych. Z uwagi na skalę i wagę przedsięwzięcia powołano w First Data Polska specjalny zespół ekspertów.

- Zgodnie z najlepszymi praktykami stosowanymi przy podobnych projektach, rozpoczynamy od wybranej, kontrolnej grupy około 300 urządzeń. Wybrane terminale już od czwartku 19 marca akceptują transakcje zbliżeniowe z podniesionym limitem do 100 zł bez PIN-u. Ta pierwsza grupa zaktualizowanych terminali będzie monitorowana  do poniedziałku 23 marca – usłyszeliśmy w biurze prasowym First Data Polska.

Jeżeli urządzenia będą działać poprawnie, to od 23 marca rozpocznie się zwiększanie limitów na pozostałych urządzeniach. Pierwszeństwo będą miały terminale pracujące u klientów First Data Polcard z branży spożywczej. Łączna liczba terminali Polcard wynosi aktualnie ponad 183 tys. Zmiana limitów na większości aktywnych i zarządzanych przez First Data terminali Polcard nastąpi w ciągu dwóch tygodni począwszy właśnie od 23 marca.

Jak wynika z danych NBP, średnia wartość transakcja zbliżeniowej wyniosła w III kw. 2019 r. 53 zł. Wzrost limitu z 50 do 100 zł pozwoli więc wyraźnie ograniczyć konieczność kontaktu z klawiaturą terminala płatniczego i ryzyko przenoszenia groźnych dla zdrowia wirusów i bakterii.

Wyższy limit będzie dotyczył transakcji wykonanych plastikowymi kartami zbliżeniowymi, wirtualnymi kartami w mobilnych aplikacjach bankowych (HCE), mobilnymi portfelami Google Pay, a także innymi gadżetami i urządzeniami typu wearables. Z płatności zbliżeniowych bez PIN-u niezależnie od limitu mogą korzystać użytkownicy mobilnego portfela Apple Pay.

 

Katarzyna Pierzchała 3548 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.