Sieci nagradzają pracowników i na nowo organizują czas pracy

Kolejne sieci deklarują, że pracownicy, którzy pozostają na placu boju zostaną dodatkowo wynagrodzeni. Zmieniane są też godziny pracy placówek [TEKST AKTUALIZOWANY NA BIEŻĄCO].

Od 7 kwietnia nowe godziny pracy mają hale Selgrosa (szczegóły tutaj).

6 kwietnia Biedronka poinformowała, że 46 tys. pracowników sieci otrzyma specjalną nagrodę roczną  w wysokości 2300 zł brutto. Tegoroczna nagroda zostanie wypłacona jeszcze przed kwietniowymi wynagrodzeniami i jest wyższa o 200 zł od poprzedniej będąc jednocześnie najwyższą w historii Biedronki. To 10 rok z rzędu, gdy ta nagroda jest wypłacana. Szczegóły tutaj.

Na początku kwietnia Rossmann podjął decyzję o wypłaceniu z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych specjalnej, jednorazowej pomocy finansowej dla osób pracujących w sklepach, magazynach i centrali. W przypadku ponad 80% pracowników będzie to kwota 500 zł brutto (pozostałe osoby otrzymają 400 lub 300 zł w zależności od dochodu na członka rodziny).

Jednocześnie już 14 marca zarząd Rossmanna postanowił wprowadzić dla pracowników sklepów dodatek w formie premii uznaniowej za pracę w szczególnych warunkach w dniach 16 marca – 15 kwietnia. Jego wysokość maksymalna wynosi 750 zł brutto i jest uzależniona od liczby przepracowanych w tym okresie godzin.

Carrefour przygotował dla pracowników sklepów i magazynów nagrodę do 1000 zł za ich wysiłek, o czym poinformował w końcu marca.

Zarząd Auchan Retail Polska postanowił finansowo podziękować pracownikom sklepów oraz e-commerce za ich mobilizację, dlatego otrzymają oni premię w wysokości 500 zł w najbliższych tygodniach.

Także zarząd Tesco zdecydował o wypłacie nagrody w wysokości 500 zł brutto dla wszystkich tych, którzy w marcu przepracowali w Tesco przynajmniej 165 godzin (również pracujących na umowę zlecenie). Osoby, które przepracowały mniej niż 165 godzin, otrzymają nagrodę obliczoną proporcjonalnie. Nagroda na podobnych zasadach zostanie przyznana za pracę w kwietniu.

Wiadomo, że premie dla załogi zdecydowały się sieci Lidl i Aldi - Lidl przekaże załodze dodatkowe premie w zamian za pracę w trudnym dla wszystkich okresie, pracownicy otrzymają jeszcze premie wielkanocne w wysokości 450 i 300 zł. Załoga Aldiego otrzyma nagrody finansowe w wysokości nawet do 1000 zł brutto. Ich wysokość uzależniona będzie od rodzaju wykonywanej pracy (szczegóły tutaj).

Pracownicy Biedronki otrzymają po 300 zł za tydzień pracy w dniach 9-14 marca. Dotyczy to oczywiści tych, którzy w tych dniach pracowali zgodnie z grafikiem lub ponadczasowo wykonywali swoje obowiązki.

Zarząd sieci Netto wypłaci pracownikom swoich sklepów oraz magazynów ekstra dodatek w wysokości 500 zł dla każdego, kto w najtrudniejszym okresie był w pełni dyspozycyjny. Osoby, które z jakichś powodów były nieobecne w pracy, otrzymają dodatek proporcjonalny do przepracowanego okresu. Jednocześnie w dniach od 4 do 10 kwietnia pracownicy sieci mogą zrobić zakupy ze zniżką w Netto, otrzymali również bony wielkanocne o łącznej wartości 1,5 mln zł.

Również pracownicy sieci Kaufland mogą liczyć na dodatek do pensji - pierwsze 500 zł przysługuje pracownikom, którzy w dniach 1-15 marca mieli 100 proc. frekwencję w pracy. Kolejne 500 zł przysługuje za pełną obecność w pracy w dniach 16-31 marca.

Dłuższe i krótsze godziny pracy

W okresie świątecznym (Wielkanoc) dwaj najwięksi gracze dyskontowi wprowadzili nowe, dość rewolucyjne rozwiązanie, jeśli chodzi o godziny pracy swoich sklepów - od 2 kwietnia br. sklepy sieci Biedronka wydłużają godziny otwarcia – będą czynne w godz. 6:00 – 24:00, a w dniach 7-10 kwietnia, sklepy Biedronka będą czynne całą dobę. Również Lidl zmienia model funkcjonowania swoich obiektów. Od 2 kwietnia większość sklepów sieci jest czynna w godzinach 6:00-24:00, również w niedzielę handlową. Ponadto w ramach dodatkowych udogodnień część sklepów będzie funkcjonować w modelu całodobowym (24 godziny) np. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni czy Poznaniu. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia pojawią się na stronie Lidl.pl oraz w aplikacji Lidl Plus. Pisaliśmy o tym tutaj.

Nowe godziny pracy od 1 kwietnia ma Auchan. Sklepy pracują od 6.30 do 21.00, a w niedziele handlowe od 6.30 do 20.00. Sklepy Netto od 4 kwietnia pracują (tymczasowo) do 24.00.

Generalnie od 30 marca br. czas pracy sklepów zintegrowanych Carrefour jest skrócony do godziny 20.00. W niektórych sklepach odbywa się także nocne towarowanie. Przebywają w nich wtedy wyłącznie delegowane do tego zespoły.

Od 25 marca w sieci sklepów Aldi wprowadzona jest praca rotacyjna oraz przerwa techniczna w godzinach od 14:00 do 14:30. W tym celu pracownicy każdego ze sklepów są podzieleni na dwa niezależne zespoły, które nie mogą się spotykać i pracują rozdzielone przerwą techniczną, w trakcie której sklep jest zamknięty dla klientów. Ze względów bezpieczeństwa pracownicy Aldi nie mogą zmieniać zespołów, do których zostali przypisani.

Analogiczną zasadę pracy zmianowej Aldi wdrożyło także dla pracowników biurowych i w magazynie centralnym (szczegóły tutaj).

Na pracę rotacyjną przeszła Biedronka - w tej sieci również wprowadzona jest przerwa techniczna. Biedronka skróciła ponadto godziny pracy swoich sklepów - od 23 marca do odwołania wszystkie placówki tej sieci działają w godzinach 8.00 - 20.00 (a nie 7.00 - 22.00), przy czym w godz. 13.30 - 14.30 w sklepach będzie trwała wspomniana już przerwa techniczna, co oznacza, że konsumenci nie zrobią wtedy zakupów.

Sieć wprowadza także możliwość zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy tych zatrudnionych, którzy ukończyli 60 lat. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z doniesieniami służb medycznych znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka. Pracownikom tym pensje będą wypłacane w normalnym wymiarze (szczegóły tutaj).

Również godziny funkcjonowania sklepów Lidl aktualnie są skrócone do 21:00 (od poniedziałku do soboty). W zależności od sytuacji – godziny ich otwarcia mogą jeszcze ulec zmianie (szczegóły tutaj).

Netto także skróciło czas otwarcia swoich placówek – obecnie są one czynne od godz. 7 do 21, od poniedziałku do soboty.

Czynne do tej pory 24 godziny na dobę placówki sieci Tesco pracują od 6:00 do 22:00. Taką decyzję podjęli szefowie brytyjskiego Tesco 17 marca. I dodali, że pomimo skrócenia godzin pracy nie będzie obniżki wynagrodzeń. 

O tym jak pracują sklepy Stokrotki (też w krótszym wymiarze) można przeczytać tutaj.

Krócej pracują drogerie, m.in. Hebe (do 18.00).

Godziny pracy, jako pierwsza (bo już 16 marca) obcięła Żabka - jej sklepy są czynne od godz. 7.00 (a nie 6.00) do 22.00 (a nie 23).

Specjalnie dla seniorów

Od środy 1 kwietnia w godzinach 10-12 sklepy i punkty usługowe w całej Polsce mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla seniorów. Tak zdecydował rząd, jednak już wcześniej duże sieci handlowe tak organizowały pracę, aby ułatwić w nich zakupy osobom starszym, najbardziej zagrożonym zarażeniem koronawirusem - szczegóły tutaj.

Od 1 kwietnia do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. Jeśli więc w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów. 

 

Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.