Co z tym handlem w niedziele? Znów nie wiadomo

Decyzja o tymczasowym zawieszeniu zakazu handlu w niedziele, z powodu epidemii koronawirusa, na razie nie zostanie podjęta - dowiedział się nieoficjalnie money.pl ze źródeł zbliżonych do rządu.

W czasie środowej konferencji prezentującej rządowe plany, mające ochronić gospodarkę przed skutkami epidemii, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (na zdjęciu) nie potwierdziła tej informacji. Podkreślała jednak, że w tej chwili mowa jest jedynie o dostawach towarów do sklepów w niedziele.

 - Na mocy oświadczenia Państwowej Inspekcji Pracy, Komendanta Głównego Policji i Prokuratora Generalnego umożliwiliśmy towarowanie sklepów w niedziele. Wszystko po to, by te opróżniające się gwałtownie sklepy były od poniedziałku gotowe dla klientów. Działa to od poprzedniej niedzieli na podstawie oświadczenia – powiedziała Emilewicz.

Tymczasem Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała w środę, że „w związku z pandemią koronawirusa, czasowe przywrócenie w niedziele zaopatrzenia sklepów i handlu przewiduje rządowy pakiet pomocowy dla firm”. Na tę informację powołała się m.in. Polska Agencja Prasowa, powołaliśmy się też i my.

Trzeba przyznać, że nie było żadnych szczegółów. Nie było wiadomo, kiedy ma być pierwsza niedziela z otwartymi sklepami. Według aktualnego stanu prawnego 22 marca będzie zakaz handlu. Z uwagi na przepisy związane z epidemią w galeriach handlowych na razie otwarte będą mogły być jedynie sklepy spożywcze, drogerie, pralnie i apteki.

Wczorajsza informacja, która wypłynęła z komunikatu KPRM, była spełnieniem postulatów m.in. Polskiej Izby Handlu, która zwróciła uwagę na absurdalne przepisy zabraniające prowadzenia w niedzielę nawet dezynfekcji sklepów. Powrotu handlowych niedziel domagał się też Karol Półtorak, wiceprezes zarządu sieci obuwniczej CCC - zobacz tutaj. W środę dołączył do niego Yoram Reshef, wiceprezes Centrum Handlowego Blue City. W naszym tekście apelował: "Dajcie nam niedziele! Inaczej zbankrutujemy".  Podobnych głosów jest coraz więcej, co nie uszło uwadze rządu.

Portal money.pl dowiedział się jednak ze źródeł zbliżonych do rządu, że decyzja o tymczasowym zawieszeniu zakazu handlu w niedziele, z powodu epidemii koronawirusa, na razie nie zostanie podjęta. Widać więc, że w ekipie rządzących trwają tarcia i negocjacje nt. zniesienia zakazu. Jak tylko pojawią się nowe informacje, niezwłocznie będziemy państwa informować.

Katarzyna Pierzchała 3470 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.