KPRM: czasowo wraca handel w niedziele!

W związku z pandemią koronawirusa, czasowe przywrócenie w niedziele zaopatrzenia sklepów i handlu przewiduje rządowy pakiet pomocowy dla firm - podała w środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Na zdjęciu: Mateusz Morawiecki, premier RP

Rządowy pakiet pomocowy dla firm dotyczy m.in. rozwiązań ws. handlu. Zaznaczono, że pakiet zakłada np. szereg innych działań o charakterze szczegółowym lub będących na etapie analizy i opracowywania. Jak podano, to m.in. czasowe przywrócenie zaopatrzenia sklepów i handlu w niedziele. Czekamy na więcej szczegółów.

Na razie nie wiadomo, kiedy czeka nas pierwsza niedziela z otwartymi sklepami. Według aktualnego stanu prawnego 22 marca będzie zakaz handlu. Z uwagi na przepisy związane z epidemią w galeriach handlowych na razie otwarte będą mogły być jedynie sklepy spożywcze, drogerie, pralnie i apteki. Dwa dni handlowe w weekend pozytywnie wpłyną na zmniejszenie tłumu klientów podczas epidemii.

Decyzja rządu jest spełnieniem postulatów m.in. Polskiej Izby Handlu, która zwróciła uwagę na absurdalne przepisy zabraniające prowadzenia w niedzielę nawet dezynfekcji sklepów. Powrotu handlowych niedziel domagał się też Karol Półtorak, wiceprezes zarządu sieci obuwniczej CCC - zobacz tutaj. Dziś dołączył do niego Yoram Reshef, wiceprezes Centrum Handlowego Blue City. W naszym tekście apelował: "Dajcie nam niedziele! Inaczej zbankrutujemy".  Podobnych głosów jest coraz więcej, co nie uszło uwadze rządu.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która weszła w życie 1 marca 2018 r., w tym roku przewiduje, że handel jest dozwolony w siedem niedziel w roku. Przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

 

 

Katarzyna Pierzchała 3548 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.