Jest decyzja: płatności do 100 zł bez użycia PIN-u

Od czwartku 19 marca 2020 r. obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u (50 zł) zostanie podniesiony do wysokości 100 zł. Na podobny ruch, ale od 20 marca br., zdecydował się też Mastercard. To odpowiedź na pandemię koronawirusa.

Chodzi o to, aby jak najwięcej transakcji w sklepach dokonywanych było bez użycia gotówki, a nawet częstego podawania PIN-u przy użyciu karty.
Jak przypomina operator użytkownikom kart Visa - warto skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, kiedy będą mogli korzystać z podwyższonego limitu.

Karty zbliżeniowe Visa spełniają takie same kryteria bezpieczeństwa jak tradycyjne karty Visa wyposażone w chip. Każda transakcja jest chroniona dzięki wielu warstwom zabezpieczeń. Płatności zbliżeniowe, także w przypadku coraz chętniej wybieranych przez konsumentów płatności telefonem, zegarkiem czy innym urządzeniem z funkcją płatniczą, zapewniają użytkownikom kontrolę nad przebiegiem transakcji.

Podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartami Visa zostało uzgodnione z uczestnikami ekosystemu bankowego w Polsce i uzyskało akceptację Narodowego Banku Polskiego.

Na podobny ruch zdecydował się też Mastercard. Jak wynika z dzisiejszego oświadczenia biura Mastercard w Polsce, już od północy 20 marca 2020 r. posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 zł wszędzie tam na terenie Polski, gdzie terminale POS zostaną odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu.

Na podniesienie progu płatności zbliżeniowych czekaliśmy już dość długo, o czym pisaliśmy chociażby tutaj. Już w maju 2018 r. Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe, szacował, że podwyższenie limitu nastąpi najwcześniej w II kwartale 2019 r. Później było już wiadomo, że to się nie uda a Mastercard ani Visa oficjalnie nie wypowiadali się w sprawie konkretnego terminu wprowadzenia udogodnienia.

Decyzję o wprowadzeniu możliwości płatności do 100 zł bez podania PIN przyspieszyła pandemia koronawirusa. Chodzi o to, aby do minimum ograniczyć kontakt człowieka choćby z banknotami.

Jak podała zresztą Visa w komunikacie, limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u (50 zł), zostanie podniesiony do wysokości 100 zł właśnie w odpowiedzi na oczekiwania regulatora, handlowców i konsumentów.

 

 

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 5195 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.