Retail Institute apeluje o specustawę dla handlu

RI proponuje, w konsekwencji podjętych przez rząd działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się epidemii, objęcie branży handlowej parasolem ochronnym tzw. specustawy. Zaleca zwolnienie przedsiębiorców m.in. z obowiązku płatności ZUS, PIT i podatku od nieruchomości.

Od soboty 14 marca w obiektach handlowych mających więcej niż 2000 mkw. mogą się otwierać: sklepy spożywcze, drogerie, apteki, pralnie, ale również firmy usługowe, markety budowlane (DYI), sklepy z zabawkami, elektroniką, zoologiczne oraz te, których działalność nie została ograniczona w rozporządzeniu.

Według ekspertów z Retail Institute nieszczelne zapisy budzą szereg trudności natury prawnej, interpretacyjnej oraz organizacyjnej stając się przyczyną fali negatywnych komentarzy klientów i pracowników wielu sieci i centrów handlowych. Dlatego też zwracają uwagę na konieczność pilnej korekty rozporządzenia, która dotyczyłaby ustanowienia czasowego ograniczenia możliwości prowadzenia działalności przez najemców wszystkich obiektów handlowych (bez zastosowania kryterium ich wielkości) z wyłączeniem działalności:

  • sklepów prowadzących sprzedaż artykułów spożywczych i delikatesowych

  • sklepów ze świeżą żywnością: mięsny, piekarnia, warzywa, owoce

  • sklepów prowadzących sprzedaż alkoholi, wina, wyroby spirytusowe oraz tytoniowe

  • aptek

  • drogerii (sklepy z kosmetykami dla kobiet, mężczyzn i dzieci prowadzące również sprzedaż artykułów chemii gospodarczej)

  • restauracji oferujących usługę dostawy do miejsca zamieszkania/ pracy

  • ubezpieczeń i finansów (banki, bankomaty, kantor wymiany walut, firmy ubezpieczeniowe)

  • punktów pocztowych, nadania i odbioru przesyłek, click & collect

  • stacji benzynowych i stacji napraw samochodów

  • kiosków ruchu

Eksperci Retail Institute zwracają również uwagę na słowo „możliwość”, które pojawiło się w rozporządzeniu, a które przez wielu przedsiębiorców zostało odczytane jako „konieczność” a nawet „obowiązek”. Według nich rozporządzenie powinno dawać przedsiębiorcom prawo do podejmowania decyzji o zamknięciu lokali w centrach handlowych bez ryzyka ponoszenia kar umownych. Podkreślają, że precyzyjne zapisy są więc niezbędne, aby w przyszłości uniknąć długich i kosztowych sporów sądowych między najemcami a wynajmującymi.

RI uważa, że w konsekwencji podjętych przez rząd działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się epidemii niezbędne jest objęcie branży handlowej parasolem ochronnym tzw. specustawy. Zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku płatności ZUS, PIT, a obiekty handlowe dodatkowo z podatku od nieruchomości i tzw. galeryjnego pozwoli firmom zminimalizować straty, a w wielu przypadkach przetrwać.

– Utrzymanie pracowników to obecnie najpoważniejsza kwestia z jaką muszą zmierzyć się firmy handlowe i usługowe. W tej sytuacji przejęcie przez ZUS zobowiązań pracodawcy w okresie trwania zakazu będzie najbardziej adekwatną formą wsparcia firm, powiedziała Anna Szmeja, prezes Retail Institute.

Trudno dziś przewidzieć długofalowe skutki epidemii koronawirusa dla gospodarki i handlu. Przecięte zostały łańcuchy produkcji, dostaw, sprzedaży, transportu, spada PKB, na świecie pikuje giełda co świadczy o tym, że wchodzimy w czas recesji gospodarczej. O tym, jak będzie głęboka, zdecyduje czas trwania epidemii i to jak rząd poradzi sobie z jej skutkami.

- Wdrożone nadzwyczajne procedury powinny zostać skorygowane, aby zminimalizować ich negatywny wpływ na branżę. Bez zwiększenia wydatków publicznych na ochronę i wsparcie biznesu nie unikniemy (masowych) bankructw firm. Sytuacja, która ma miejsce w znaczący sposób wpłynie bowiem na obraz handlu po epidemii – konkluduje Anna Szmeja.

 

 

Katarzyna Pierzchała 5258 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.