eService radzi, jak dezynfekować terminale płatnicze

W związku z ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemią koronawirusa eService przygotował poradnik o dobrych praktykach i zasadach dezynfekcji terminali płatniczych oraz pinpadów.

Resort zdrowia oraz GIS rekomendują, by zachować szczególną ostrożność w codziennych kontaktach i miejscach publicznych oraz przestrzegać zaostrzonych rygorów higieny, zwłaszcza np. po kontakcie z pieniędzmi papierowymi i monetami, które mogą być nośnikiem niebezpiecznych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jednym z możliwych sposobów ograniczenia potencjalnej transmisji wirusów jest korzystanie z płatności bezgotówkowych, zwłaszcza zbliżeniowych lub realizowanych za pomocą Blika.

Aby w pełni wykorzystać jej przewagę nad tradycyjnymi metodami płatności, przedsiębiorcy udostępniający klientom urządzenia do obsługi płatności – w szczególności pinpady i terminale, powinni dbać o ich regularną dezynfekcję. Urządzenia te, podobnie jak sklepowe wózki, koszyki, klamki i inne elementy wyposażenia są codziennie dotykane przez setki osób.

Najpopularniejszy polski dostawca rozwiązań płatniczych – eService – przygotował poradnik informujący czym i w jaki sposób bezpiecznie dla zdrowia i użytkowanego urządzenia przeprowadzić dezynfekcję terminali płatniczych i pinpadów.

I tak przed przystąpieniem do czyszczenia należy:

  • włożyć jednorazowe rękawiczki ochronne,

  • odłączyć pinpad od terminala POS,

  • wyłączyć terminal i odłączyć go od źródła zasilania,

  • w przypadku terminali mobilnych wyłączyć urządzenie.

Czym czyścić i dezynfekować?

  • W celu wyczyszczenia urządzenia zalecane jest użycie wody z mydłem lub wody z płynem do zmywania naczyń.

  • W celu dezynfekcji zalecane jest użycie środków czyszczących na bazie alkoholu lub alkoholu o stężeniu zbliżonym do 70% (np. lekko rozcieńczony denaturat).

Przedstawiciele eService podkreślają, aby nigdy nie używać rozcieńczalników, trójchloroetylenu ani rozpuszczalników na bazie ketonu - mogą one poważnie uszkodzić części plastikowe lub gumowe, a przy tym nie zapewniają działania dezynfekującego.

Jak czyścić i dezynfekować?

  • Środek czyszczący – płyn nanieść na kawałek czystego materiału np. miękkiej bawełny lub flaneli.

  • Nadmiar płynu odcisnąć. Do skutecznego czyszczenia i dezynfekcji wystarczy użycie lekko zwilżonego kawałka materiału. Nadmiar płynu mógłby przedostać się do wnętrza obudowy i uszkodzić urządzenie.

    Nigdy nie należy rozpylać środków czyszczących - pianek lub innych roztworów bezpośrednio na klawiaturę lub wyświetlacz – może to spowodować uszkodzenie urządzenia.

eService przypomina także, że w razie potrzeby zamówienia terminala płatniczego do obsługi płatności w firmie, można to zrobić całkowicie zdalnie – bez potrzeby wychodzenia z biura. Całą procedurę razem z zawarciem umowy można zrealizować za pomocą strony www.bezgotowki.pl. Terminal wraz z niezbędnymi instrukcjami zostanie dostarczony przedsiębiorcy przesyłką kurierską, lub zainstalowany przez serwisanta.

Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService jest liderem polskiego rynku akceptacji kart płatniczych oraz rozliczania transakcji elektronicznych. Firma jest aktywnym członkiem Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego – Polska Bezgotówkowa i najchętniej wybieranym dostawcą oferowanych za jego pośrednictwem usług płatniczych.

Od 20 lat umożliwia dokonywanie transakcji kartowych i elektronicznych - w sklepach oraz tysiącach mobilnych i stacjonarnych punktów usługowych. Wyróżnikiem firmy jest największa w Polsce własna sieć serwisowa oraz działające 24 godziny na dobę Centrum Obsługi Akceptanta, wspierające klientów z Polski i zagranicy. Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService jest częścią notowanej na NASDAQ grupy EVO Payments International (66%) oraz PKO Banku Polskiego (34%).

Katarzyna Pierzchała 3548 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.