Niehandlowe niedziele i koszty pracy odbijają się na wynikach Wawelu

Producent czekolad i pralin w 2019 r. zwiększył lekko przychody ze sprzedaży. Spadły jednak marże i zyski.

W II, III i IV kwartałach 2019 roku Wawel zwiększył przychody ze sprzedaży wobec analogicznych okresów 2018 roku. Najtrudniejszy dla producenta okazał się początek ubiegłego roku, kiedy sprzedaż spadła.

– Trudny początek roku, mimo dużych aktywności w poprzednich okresach, nie został "przykryty" odpowiednią, oczekiwaną przez zarząd, wielkością sprzedaży. Przyczyn jest wiele, przede wszystkim natury obiektywnej – pisze prezes zarządu spółki, Dariusz Orłowski. – Będą one niestety jeszcze przez jakiś czas aktualne, jak chociażby całkowity zakaz handlu w dni wolne od pracy, zmiany struktury handlu detalicznego, i tu – w szczególności – problemy sklepów wielkopowierzchniowych – wskazuje.

Wawel ponad jedną piątą swoich przychodów osiągnął ze sprzedaży do sieci Biedronka, ale dystrybuuje swoje wyroby także poprzez inne sieci, takie jak Tesco, Carrefour, Auchan, Makro cash & carry.

Z drugiej strony rosły koszty surowców, opakowań oraz zwłaszcza – pracy. W ubiegłym roku spółka poniosła też nakłady na działania z dystrybutorami i promocję, co miało zwiększyć obecność jej produktów w sklepach. Producent deklaruje, że w tym roku udział podwyższonych kosztów sprzedaży i komunikacji z otoczeniem w stosunku do przychodów będzie ograniczany.

W 2019 roku Wawel miał 564,44 mln zł przychodów ze sprzedaży, o 0,9% więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny spadł o 26% do 70,3 mln zł, a zysk netto z działalności kontynuowanej zmniejszył się do 58,6 mln zł z 77,3 mln zł rok wcześniej.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.