Walmart chce sprzedać większościowy pakiet Asdy

Asda i Walmart we wspólnym oświadczeniu zakomunikowały, że negocjacje z "niewielką liczbą" zainteresowanych przejęciem były zgodne z pożądanym kierunkiem zmian, ale nie podjęto żadnych decyzji.

Walmart, największy detalista na świecie, prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami udziałów w swojej brytyjskiej sieci supermarketów Asda, której nie udało się w ubiegłym roku połączyć z Sainsbury's - nie zgodził się na to regulator rynku, bo Sainsbury's jest drugą, a Asda trzecią siecią w kraju.

Wspólnie z innymi wielkimi brytyjskimi rywalami - liderem rynku Tesco oraz siecią Morrisons Asda i Sainsbury's tracą udziały w rynku na rzecz niemieckich dyskontów Aldi i Lidl, które wciąż otwierają wiele nowych sklepów.

To wywarło presję na Asdę, która powiedziała w zeszłym tygodniu, że za spadkiem podstawowej sprzedaży w kluczowym kwartale świątecznym stały ekonomiczne wybory konsumentów.

- Obecnie zastanawiamy się, czy strona trzecia może zainwestować wraz z Walmartem w Asdę, aby wesprzeć i przyspieszyć realizację strategii sieci i zapewnić jej długoterminowy sukces - głosi dalej oświadczenie. Dodano też, że potencjalni nabywcy podzielają zaangażowanie Walmarta i Asdy w rozwój brytyjskiego biznesu.

Jak informuje Reuters, powołując się na anonimowego informatora, Walmart najprawdopodobniej zachowałby znaczny udział mniejszościowy w Asdzie, natomiast analitycy uważają, że przejęciem większościowego pakietu w spółce, którą Amerykanie kupili w 1999 roku za 6,7 mld funtów prawdopodobnie są fundusze private equity.
Wielka Brytania jest jedynym europejskim krajem, w którym działa Walmart. Latem 2006 roku firma wycofała się z rynku niemieckiego, sprzedając swoje sklepy sieci Real.

Zdjęcie: Shutterstock

 

Magdalena Weiss 2416 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.