Koronawirus szkodzi detalistom i producentom

Stan wyjątkowy w północnych Włoszech wpływa również na branżę spożywczą. Lidl i Aldi Süd tymczasowo zamknęły sklepy, Amazon musiał wstrzymać dostawy z powodu przeciążenia zamówieniami.

W ramach kwarantanny zarządzonej przez włoski rząd Lidl Włochy zamknął w piątek centrum logistyczne i dwa sklepy w Lombardii na południe od Mediolanu. Dyskont poinformował o tym na pytanie Lebensmittel Zeitung i podkreślił, że jest to oficjalny środek zapobiegawczy w kontekście bezpieczeństwa.

Sklepy ponownie zostały tymczasowo otwarte w porozumieniu z władzami, aby zapewnić zaopatrzenie ludzi w dotkniętym wirusem regionie. Dyskont poinformował również swoich pracowników o przepisach higienicznych i poprosił pracowników, aby udali się do lekarza, jeśli zaobserwują u siebie objawy choroby.

Koronowirus wpłynął również na sieć Hofer (pod tym szyldem prowadzi sklepy w Austrii i Włoszech Aldi Süd). Od piątku w zeszłym tygodniu do niedzieli oddział w Casalpusterlengo w prowincji Lombardia był zamknięty. Od poniedziałku jednak oddział znów działa, ale krócej (od 10:00 do 18:00) i z ograniczonym, kontrolowanym dostępem. Sieć prowadzi łącznie 23 oddziały w Lombardii i 21 w Wenecji Euganejskiej.

W związku z zamknięciami sklepów i kwarantanną Włosi zaczęli gromadzić zapasy produktów, a media obiegły zdjęcia opróżnionych półek. Hofer zapewnia jednak, że nie odnotował  żadnych braków w zaopatrzeniu. Wielu konsumentów zaopatruje się w podstawowe produkty online. Według doniesień lokalnych mediów Amazon musiał tymczasowo zawiesić swoje dostawy z powodu takiego przeciążenia. Najbardziej poszukiwane produkty obejmowały pakowane produkty spożywcze, jak ciasteczka, tuńczyk i chleb. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także środki dezynfekujące i maski ochronne.

Pod presją znajduje się przemysł wytwórczy. Wiele firm musiało wstrzymać produkcję. Na przykład zgodnie z raportem „Der Spiegel” Unilever zamknął w poniedziałek działalność w Casalpusterlengo na siedem dni. Wszyscy pracownicy zostali w weekend przetestowani pod kątem obecności wirusa. Jeden z nich okazał się zarażony i przebywa w szpitalu. Do tej pory (stan na 25 lutego) koronawirusem we Włoszech zaraziło się 229 osób, siedem z nich zmarło. 

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2408 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.