Baltona zostaje na lotniskach jako spółka należąca do PPL

UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze kontroli nad PHZ Baltona. Jego zdaniem udziały rynkowe Baltony nie są na tyle wysokie, żeby koncentracja ograniczyła rywalizację najemców sklepów i restauracji na lotniskach.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) zarządza lub współkontroluje 7 lotnisk w Polsce. Ponadto jego spółki zależne świadczą m.in. usługi  w zakresie obsługi naziemnej, czy kontroli bezpieczeństwa podróżnych i bagaży. Baltona zajmuje się przede wszystkim wynajmem i prowadzeniem sklepów i restauracji w portach lotniczych.

Pomiędzy przedsiębiorcami zachodzą powiązania - PPL wynajmuje Baltonie powierzchnię handlową na lotniskach. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że - jak ogłosił UOKiK - nie stanowi to zagrożenia dla konkurencji. Rynki, na których działają przedsiębiorcy – udostępniania i najmu powierzchni handlowej - mają wymiar co najmniej europejski.  Wynika to m.in. z faktu, że operatorzy  sklepów czy restauracji w portach lotniczych konkurują ze sobą w skali globalnej, ubiegając się o wynajem powierzchni handlowej w różnych krajach. Podobnie lotniska podpisując umowy z najemcami sklepów nie ograniczają się do przedsiębiorców z jednego państwa.

Oznacza to, że po dokonaniu transakcji PPL nadal będzie rywalizował o najemców z innymi portami lotniczymi w Europie lub na świecie. Udziały rynkowe Baltony również nie są na tyle wysokie, żeby koncentracja ograniczyła rywalizację najemców sklepów i restauracji na lotniskach.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Baltona jest największym operatorem sklepów wolnocłowych na polskich lotniskach regionalnych oraz właścicielem sklepów ogólnodostępnych i lokali gastronomicznych w kraju i zagranicą. jej sklepy są obecnie dostępne na 9 rynkach europejskich, wśród których znajduje się 50 lokali na 7 lotniskach w Polsce (we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Modlinie i Bydgoszczy). Baltona zaopatruje również statki, promy, samoloty oraz placówki dyplomatyczne i wojskowe.

Ilona Mrozowska 3513 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.