Co szósty Polak przyznaje się do pracy na czarno

Co szósty dorosły (16%) przyznaje się do pracy na czarno, a większość (58%) nie potępia takiej formy zarobkowania - wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Zdecydowanie najwięcej osób, które przyznają się do pracy na czarno ma 18-24 lata - przyznaje się do tego prawie co trzeci badany (32%). W ten sposób dorabia także 22% osób w wieku 25-34 lata oraz 20% osób w wieku 35-44 lat. Najmniej jest w grupie wiekowej 45-54 lata (9%) oraz 55 lat i więcej (6%).

Co więcej, niemal połowa respondentów (46%) przyznaje,  że zna osobiście przynajmniej jedną osobę, która w ciągu ostatniego roku pracowała na czarno.

Większość Polaków (58%) nie potępia takiej formy zarobkowania, wyrażając do niej obojętny stosunek (47%), a nawet pozytywny (11%). Negatywny stosunek wyraża 42% badanych.

Zdecydowanie najwięcej osób, które nie potępiają pracy na czarno jest w najmłodszej grupie wiekowej, czyli tej 18-24 lata (łącznie 81%). W tej grupie 62% osób ma stosunek obojętny (zdecydowanie najwięcej ze wszystkich grup wiekowych), a prawie co piąty badany (19%) pozytywnie odnosi się do takiej formy zarobkowania, czyli dokładnie tyle samo, co odnosi się pozytywnie (19%).

Jako główny powód podejmowania pracy bez żadnego ubezpieczenia najczęściej wskazywana jest po prostu chęć dorobienia do pensji (28%). Ale zaraz potem pojawiają się bardziej niepokojące przekonania, że tak proponuje pracodawca (24%) lub nie chcą stracić  prawa do różnych zasiłków (18%). Według 19% badanych Polacy uciekają się do pracy na czarno, by nie płacić podatków i składek ZUS.

- W naszym kraju mieliśmy długą tradycję kombinowania wywodzącą się jeszcze z PRL-u. Niepokojący jest  jednak fakt, że teraz mamy inne czasy, a tak dużo młodych przyznaje się do pracy na czarno i jeszcze nie widzi w tym nic złego. To utrudnia budowanie odpowiedzialnego społeczeństwa - uważa Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 14-18 lutego 2020 roku. Metoda CAWI.

Ilona Mrozowska 3513 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.