Super ZOO: karma dla zwierząt z certyfikowanych połowów

Super ZOO, właściciel sklepów Telekarma.pl i Kakadu, będzie dążyć, aby jak najwięcej karm dla zwierząt dostępnych w asortymencie sklepów pochodziło od wytwórców, którzy do ich produkcji wykorzystują ryby pochodzące ze stabilnych i przyjaznych środowisku połowów.

Super ZOO planuje zwiększać asortyment karm dla zwierząt z certyfikatem MSC, tak aby do 2025 r. w ofercie sklepu Telekarma.pl i e-Kakadu znalazło się minimum 80% produktów z dzikimi rybami i owocami morza, które posiadają certyfikat MSC (z wyłączeniem produktów w markach własnych innych sklepów). 

Certyfikat MSC gwarantuje, że ryby i owoce morza pochodzą wyłącznie ze zrównoważonych połowów, które w mniejszym stopniu wpływają na ekosystem morski, pozostawiają więcej ryb w morzach I oceanach oraz sprzyjają innym zwierzętom morskim. 

Jest to szczególnie ważne, gdyż jak informuje Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa, z roku na rok coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych. Problem dotyczy już ponad 33% stad ryb, a odsetek ten jest ponad trzy razy wyższy niż jeszcze w połowie lat 70-tych1. Przyczynami pogarszającej się kondycji mórz i oceanów, jest nadmierna eksploatacja łowisk, nielegalne i destrukcyjne połowy. To wpływa negatywnie nie tylko na ekosystemy morskie i liczebność gatunków, ale również na sytuację milionów ludzi, których byt zależy od gospodarki morskiej.

To dlatego firma zoologiczna Super ZOO podjęła zobowiązanie wprowadzenia do sprzedaży szerokiego asortymentu karm dla zwierząt z certyfikatem MSC.

Telekarma.pl i e-kakadu.pl są czołowymi graczami na polskich rynku wśród internetowych sklepów zoologicznych. Od przeszło dekady rozwijają ofertę produktów dla psów, kotów, gryzoni, królików, fretek, ptaków i ryb akwariowych. Oferują zarówno pokarmy jak i akcesoria dla zwierząt. 

– W polskich domach mieszka ponad 8 mln psów i 6 mln kotów, a ich właściciele coraz częściej decydują się na zakup gotowych karm, także tych z dodatkiem dzikich ryb. Dlatego tak ważne jest by do produkcji karm stosowane były surowce pochodzące ze zrównoważonych źródeł – mówi dr Marta Potocka, fisheries and commercial Manager MSC w Polsce.

Już ponad 380 rybołówstw z ponad 35 krajów świata posiada certyfikat MSC, a ponad 100 kolejnych przechodzi obecnie proces certyfikacji, co przekłada się na blisko 15% światowych połowów dzikich ryb z certyfikatem MSC. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już ponad 36 000 produktów w ponad 100 krajach. W Polsce dostępnych jest już ok. 1000 produktów, które można znaleźć w największych sieciach handlowych. 

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.