Branża handlowa jest na 4. miejscu jeśli chodzi o ilość cudzoziemców

W Polsce brakuje rąk do pracy na różnych stanowiskach zawodowych i w wielu branżach - także w handlowej. Rozwiązaniem tego problemu często jest rekrutacja cudzoziemców. Jak sytuacja wygląda w handlu? Zdradzamy szczegóły.

Branża handlowa jest na czwartym miejscu jeśli chodzi o ilość cudzoziemców, którzy starają się o pracę w Polsce. Na podium od kilku znajduje się branża produkcyjna, budowlana i usługowa, w których zatrudnianych jest najwięcej obcokrajowców. Z każdym rokiem jednak liczba kandydatów do pracy w Polsce osób z zagranicy rośnie (Urząd ds. Cudzoziemców).

W branży handlowej to pracownicy z Ukrainy wciąż stanowią najliczniejszą grupę. Coraz częściej można również spotkać osoby z Białorusi, Gruzji, Mołdawii, a nawet bardziej oddalonych krajów. - Wiemy o nowych tendencjach na rynku. Coraz więcej zatrudniamy obcokrajowców z krajów takich jak Indie, Nepal czy Filipiny – mówi Julia Reka, lider w zespole zatrudniania cudzoziemców Aterima Work. - Są to osoby sumienne i zaangażowane, które często chętnie zostają w Polsce na dłużej. Mogą tu liczyć na uczciwe warunki pracy i dużo wyższe wynagrodzenie niż w swojej ojczyźnie - uważa.

W branży handlowej wymagana jest znajomość języka polskiego. Mogą to być podstawy, jednak w praktyce często okazuje się to problemem. - Można nauczyć procedur i mniej więcej określić zakres słownictwa niezbędnego w pracy, natomiast zastosowanie tych narzędzi i tak wymaga pewnego poziomu rozumienia języka – mówi Julia Reka. - Ważne jest, aby pracownik mógł odpowiedzieć na pytania dotyczące sprzedawanego produktu, a także zrozumieć, czego klient poszukuje i doradzić mu, który produkt spełni jego oczekiwania. Kiedy rekrutujemy pracowników z zagranicy, zawsze weryfikujemy ich poziom znajomości języka polskiego. W branży handlowej jest to często kluczowe – dodaje.

Według pytanych przez nas ekspertów, osoby z zagranicy mają zapewnione nad Wisłą godne warunki zatrudnienia. - W Aterima Work duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo i komfort pracy. Gwarantujemy opiekę ukraińsko- i rosyjskojęzycznego konsultanta przez cały okres zatrudnienia – zapewnia Kamil Wiatr, kierownik operacyjny w Aterima Work. - Poza tym pomagamy w komunikacji: organizujemy szkolenia BHP w języku ojczystym pracownika, tłumaczymy na ukraiński i rosyjski firmowe dokumenty. Jako pierwsza firma w branży przygotowaliśmy również poradnik dla cudzoziemców, gdzie zatrudnieni mogą znaleźć najważniejsze informacje dotyczące zarówno legalnej pracy w Polsce, jak i np. kwestii ubezpieczenia społecznego – zapewnia.

Liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy w Polsce sięga 400 tys. osób (Urząd ds. Cudzoziemców). W dziesiątce najliczniej reprezentowanych państw pochodzenia znajdują się: Ukraina (ok. 200 tys. osób), Białoruś, Niemcy, Rosja, Wietnam, Indie, Chiny, Włochy, Wielka Brytania oraz Hiszpania.

Najbardziej popularnymi regionami wśród cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt pozostają województwa z dużymi ośrodkami miejskimi: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie, wielkopolskie oraz śląskie. 

Jeśli chodzi o firmy handlowe, to największym prywatnym pracodawcą w Polsce jest Jeronimo Martins Polska, właściciel sklepów Biedronka. Firma zatrudnia ok. 67 tys. osób na umowy o pracę, choć nie informuje czy i ile wśród nich jest cudzoziemców. Biedronka z każdym rokiem poprawia warunki płacy, aby przyciągnąć do siebie jak najwięcej nowych osób. Głównym konkurentem płacowym Biedronki, wygrywającym z nią na tym polu, jest sieć Lidl. Firma zatrudnia w Polsce ponad 17,5 tys. pracowników, w tym 13 552 kobiet i 4009 mężczyzn (dane na koniec lutego 2019 r., jak na razie nie ma nowszych). Średniorocznie zwiększa zatrudnienie o ok. 13%. Lidl również nie podaje informacji o ewentualnie zatrudnianych w sieci cudzoziemcach. 

O warunkach płacowych w sieciach handlowych pisaliśmy m.in. tu i tu.

Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.