Cukiernicy mają kłopoty

Producenci wyrobów mącznych takich jak pieczywo i ciastka mają zaległe zobowiązania względem kontrahentów i banków na poziomie ponad 116 mln zł - wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.

Tłusty czwartek to świetna okazja żeby zachęcić Polaków do wizyty w cukierni. Piekarze i cukiernicy zacierają ręce licząc na dobry utarg. Tylko tego dnia konsumenci zjadają ponad 100 mln pączków. Mimo, że lubimy słodycze, nie zawsze przekłada się to na dobrą kondycję finansową branży - długi sięgają tu 116 mln zł.

Największy problem z przeterminowanymi zobowiązaniami mają producenci pieczywa oraz świeżych wyrobów ciastkarskich – wartość tych zobowiązań to 109,56 mln. Kłopoty finansowe ma aż 1014 firm, co stanowi 9,7% ogółu firm z tej podgrupy, podczas gdy w przypadku producentów sucharów i herbatników to 0,6%.

W ciągu roku zaległości piekarzy i cukierników zwiększyły się kolejne 3,9 mln zł, a do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor dopisano 21 firm z problemami. Tempo wzrostu zaległości w 2019 r. było znacznie szybsze niż w poprzednich latach.

- Zadłużenie piekarni i producentów ciastek (wliczając produkcję makaronu, które ma ponad 9 mln zł długów) stanowi około 11% zadłużenia całego sektora spożywczego. To więcej niż udział jego produkcji sprzedanej dla całej branży, który wynosi 7%. Oznacza to, że nie wszystkie podmioty są w dobrej kondycji finansowej – mówi Diana Borowiecka, ekspert BIG InfoMonitor.

Ile pączków musiałby dziś sprzedać polski piekarz, żeby spłacić swój średni dług?

Przy założeniu, że przeciętny koszt jednego pączka wynosi 2,50 zł – około 45 tys. Średni dług piekarza i cukiernika wyniósł na koniec III kw. 2019 r. prawie 114,4 tys. zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem średnia zaległość przypadająca na jednego piekarza i cukiernika wzrosła o 1398 zł.

Zaprezentowane dane obejmują firmy z opóźnieniem co najmniej 30 dniowym na kwotę min. 500 zł wobec jednego wierzyciela. Zaległości dotyczą firm mających zobowiązania wobec kontrahentów i banków, statystyki pochodzą z BIG InfoMonitor oraz BIK i obejmują III kwartał 2019 r.

Zdjęcie: Shutterstock

 

Ilona Mrozowska 3491 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.