Handel w 2020 r. czekają poważne kłopoty

Firmy handlowe i transportowe mogą najmocniej ucierpieć na spowolnieniu gospodarczym, bo muszą się borykać z dużą konkurencją i podwyżką płac.

Na zdjęciu: Szymon Mojzesowicz z firmy doradczej Lege Advisors

Już w drugiej połowie 2019 r. nadejście spowolnienia gospodarczego było bardziej odczuwalne, np. w dynamice ilości postępowań upadłościowych i restrukturyzacjach firm, ale także w rekordowej liczbie odrzuconych przez sądy wniosków upadłościowych (prawie 760, dane COIG). To ostatnie zjawisko pokazuje, że polskie firmy są coraz bardziej niewypłacalne.

W 2019 r. ogłoszono 1019 postanowień o upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce. To o 4,5% więcej niż w 2018 r. (dane Coface).

– W najbliższych miesiącach lepiej nie będzie, ale katastrofa z lat 2011-13 z pewnością się nie powtórzy. W szczytowym momencie tamtego kryzysu mieliśmy prawie 1000 wyłącznie postępowań upadłościowych – mówi Szymon Mojzesowicz z firmy doradczej Lege Advisors. –Przewiduję, że 2020 r. możemy zamknąć wzrostem liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji firm na poziomie 4-5%. Taki poziom wzrostu byłby w miarę „bezpieczny” i nie powodowałby silnego efektu domina.

Jednym z głównych czynników upadłości i postępowań sanacyjnych są zatory płatnicze, jeszcze bardziej niebezpieczne w dobie spowolnienia gospodarczego. Generalnie zaległości firm wobec partnerów biznesowych i banków to prawie 32 mld złotych,a kwota ta będzie rosła.

Szymon Mojzesowicz przewiduje, że na pewno w 2020 r. poważne kłopoty czekają transport i handel.

– Silna konkurencja, mniejsza liczba dni handlowych, mocny wzrost płac, zatory finansowe i niska rentowność to czynniki, które przyspieszą upadłości w tych branżach. Na szczęście nie najgorsza sytuacja jest w budowlance – dodaje. – I to jest szansa, że przez miesiące spowolnienia gospodarczego przejdziemy w miarę bezboleśnie. Długotrwała zapaść w budownictwie mogłaby mieć trudne do przewidzenia skutki.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.