Amazon wchodzi do Polski?

Jeszcze w tym roku amerykańska platforma ma się pojawić nad Wisłą. W kwietniu okaże się, czy sfinalizuje rozmowy z Pocztą Polską.

Jak pisze "Wyborcza", powołując się na nieoficjalne informacje, Amazon prowadzi zaawansowane rozmowy z polskim operatorem narodowym, Poczta jest już po fazie testów jakościowych amerykańskiego giganta. Jeśli uda się pomyślnie sfinalizować rozmowy, Poczta zajmie się dostarczaniem zakupionych na Amazonie przesyłek nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie.

– Widać, że Polska w ocenie globalnych graczy e-commerce jest krajem, w którym warto inwestować – mówi Krystian Wesołowski, head of sales w Blue Media. – Doskonałym zabiegiem ze strony Amazona jest to, że pozwala zapłacić poprzez lokalnego dostawcę płatności. A jak pokazuje nasze cykliczne badanie "Jak kupujemy w internecie", niemal połowa polskich konsumentów robiących zakupy online twierdzi, że zrezygnowało z zakupów w danym sklepie z powodu braku dogodnej formy płatności. Pamiętajmy, że polscy konsumenci są wyedukowani i mają sporo oczekiwań wobec sklepu internetowego, który ma zrealizować ich zamówienie. Nadal głównym kryterium wyboru e-sklepu jest cena, ale coraz bardziej liczy się czas przesyłki, możliwość szybkiego zwrotu czy dostępność wygodnych form płatności. Amazon pokazał, że doskonale radzi sobie z szybką realizacją zamówienia, co jest ważne dla polskich konsumentów – dodaje.

Do tej pory rodzimi konsumenci mogli kupować na Amazonie, korzystając z jego niemieckiej strony w języku polskim, jednak sprzedaż wyrobów polskich producentów była praco- i czasochłonna ze względu na różnice w VAT (nad Wisłą podstawowa stawka wynosi 23%, w Niemczech – 19%), często konieczność założenia niemieckiej spółki czy dodatkowe komplikacje, jeśli np. magazyn, z którego dostarczano przesyłki znajdował się w Czechach.

– Szeroki asortyment, bardzo konkurencyjna cena i sprawna logistyka to największe atuty amerykańskiego giganta – przekonuje Bartosz Górecki, menedżer marki firmy merce.com. – Właściciele niezależnych sklepów internetowych z Polski muszą dać swojemu klientowi dodatkową wartość. Konkurując z firmą, która zdaje się oferować więcej, szybciej i taniej, decydującym czynnikiem w kanale e-commerce jest budowanie bezpośrednich, silnych relacji marki z odbiorcą. Do tego niezbędna jest np. dobra obsługa, i bezpośrednie wsparcie klienta, a w tych kwestiach własny i sprawnie działający sklep internetowy ma sporą przewagę nad marketplacem, jakim jest Amazon.

Sam Amazon natomiast od 2014 r. inwestuje w naszym kraju budowę magazynów, z których obsługuje zamówienia z niemieckiej platformy. Obecnie działa ich siedem, ósme jest w budowie. Wszystkie znajdują się głównie w południowo-zachodniej i zachodniej Polsce. Najbardziej wysunięta na północny-wschód lokalizacja do Pawlikowice, położone na południowy-zachód od Łodzi. Łącznie z gdańskim Centrum Rozwoju Technologii i warszawskim biurem Amazon Web Services zatrudnia 16 tys. osób.

– Zastanawiający jest czas, na jaki Poczta Polska będzie potrzebna firmie Amazon – Marek Richert z KurJerzy.pl, platformy do porównywania cen i zamawiania usług kurierskich. – Pełna kontrola całego procesu sprzedażowego będzie możliwa tylko wtedy, gdy Amazon zajmie się logistyką samodzielnie. Ciekawe czy i kiedy nastąpi to w Polsce. I czy Amazon zatrudni również firmy kurierskie? Większa liczba dostępnych sposobów dostawy to większa wygoda dla klientów. To równocześnie ciekawy wątek w kontekście nawiązania współpracy Aliexpress z firmą Inpost w celu dostarczania przesyłek bezpośrednio do paczkomatów – dodaje.

Z doniesień "Wyborczej" wynika, że  Amerykanie będą chcieli też uruchomić własne usługi kurierskiew ciągu najwyżej dwóch lat. Ekspansja Amazona na rynek polski będzie więc konkurencją nie tylko dla innych platform sprzedażowych, przede wszystkim Allegro, ale także dla firm kurierskich.

Magdalena Weiss 2399 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.