Inflacja zaskoczyła nawet ekonomistów

Choć rynek spodziewał się, że w styczniu średnie ceny wzrosną powyżej dopuszczalnego pasma wahań celu inflacyjnego, to inflacja wystrzeliła z jeszcze większą siłą.

4,4% w ujęciu rocznym - takiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych nie było w Polsce od grudnia 2011 roku. Ekonomiści spodziewali się, ruchu w górę, ale skromniejszego, o 4,2%. W ujęciu miesięcznym ceny również podskoczyły, o 0,9%. To wstępne dane zaprezentowane przez Główny Urząd Statystyczny.

Przypomnijmy, że w grudniu ceny wzrosły rok do roku o 3,4%, a cel inflacyjny określony przez Radę Polityki Pieniężnej wynosi 2,5% z odchyleniami o +/- 1 pkt proc.

Żywność i napoje bezalkoholowe, alkoholowe oraz wyroby tytoniowe zdrożały o 6,7%, podczas gdy w grudniu kategoria ta była droższa o 5,9% niż rok wcześniej. Wobec grudnia ceny w tej kategorii były wyższe o 1,7%.

Magdalena Weiss 2425 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.