Tesco daje podwyżki pracownikom

Od 1 marca tego roku miesięczne wynagrodzenia w sklepach oraz centrach dystrybucji Tesco w Polsce wzrosną średnio około 6% brutto w przeliczeniu na pełny etat. Być może to odpowiedź operatora na tegoroczne podwyżki w sieciach Biedronka, Lidl i Kaufland.

Jak poinformowali związkowcy, od 1 marca tego roku miesięczne wynagrodzenia w sklepach oraz centrach dystrybucji Tesco wzrosną średnio około 6% brutto w przeliczeniu na pełny etat. Podwyżka ta dotyczy około 94% pracowników na aktualnych w strukturze stanowiskach, których obecne wynagrodzenie znajduje się w widełkach płacowych – z wyłączeniem kierowników sklepów i menadżerów.

To niewielka podwyżka, co widać po komentarzach wśród pracowników sieci, które natychmiast pojawiły się po opublikowaniu informacji o wzroście wynagrodzeń na Facebooku. Równocześnie jednak to pierwsza od dłuższego czasu pozytywna wiadomość dla pracowników Tesco, którzy z tego typu komunikatów związkowców dowiadywali się głównie o zwolnieniach (szczegóły tutaj).

Przypomnijmy. Od marca 2020 r. pensje pracownikom podniesie Lidl. Już po roku pracy pracodawca gwarantuje wzrost płacy do poziomu – 3500 zł do 4350 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy od 3700 zł do 4600 zł brutto. Poziom wynagrodzenia różni się w zależności od lokalizacji sklepu oraz związanych z nią kosztów życia. Na same podwyżki dla pracowników sklepów i magazynów firma wyda w 2020 r. (roku obrotowym) ponad 66 mln zł.

Kaufland na tegoroczne podwyżki, które zaczną obowiązywać podobnie jak w Lidlu i Tesco od marca, wyda ok. 50 mln zł. Podwyżki płac obejmą całą załogę – zarówno pracowników sklepów, centrów dystrybucyjnych, jak i centrali. Poziom wynagrodzeń będzie podnoszony proporcjonalnie do pełnionej funkcji. Na stanowisku kasjer-sprzedawca w zależności od stażu pracy pracownicy otrzymają od 3200 do 3900 zł brutto miesięcznie, w tym do 500 zł dodatku motywacyjnego.

Z kolei od stycznia 2020 r. wynagrodzenia pracowników sieci Biedronka są wyższe o 100-350 zł brutto miesięcznie w sklepach oraz o 150-500 zł w centrach dystrybucyjnych. Styczniowe podwyżki otrzyma niemal 57 tys. osób, przede wszystkim ze stażem pracy do pięciu lat, spośród wszystkich 67 tys. zatrudnionych.

O tym jak branża handlowa kusi pracowników zarobkami pisaliśmy m.in. tutaj.

Ilona Mrozowska 4035 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.