Podatek od małpek i napojów uchwalony

Sejm uchwalił w piątek 14 lutego ustawę o prozdrowotnych wyborach konsumentów, czyli tzw. podatek od małpek i cukru. Teraz ustawą zajmie się już tylko Senat.

Projekt zakłada m.in. nałożenie opłat na napoje alkoholowe o pojemnościach poniżej 300 ml oraz na napoje słodzone. Spod opłaty wyłączone są napoje zawierające co najmniej 20% soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego, a także napoje izotoniczne.

Dwustopniowa opłata obejmie natomiast pozostałe napoje oraz energetyki. Przypomnijmy, że rząd przyjął projekt ustawy na posiedzeniu 4 lutego. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Rada Ministrów zdecydowała się na wyłączenie napojów na bazie soków spod podatku.

Ministerstwo Zdrowia, które było pomysłodawcą projektu zgodziło się także na przesunięcie terminu wejścia w życie nowego prawa na 1 lipca. Pierwotnie resort planował, że ustawa zacznie obowiązywać już 1 kwietnia. Sami przedsiębiorcy apelowali, aby nowe przepisy weszły w życie nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Przypomnijmy. 4 lutego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatkowej opłacie od małpek oraz słodzonych napojów. Szczegóły tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2420 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.