Rzecznik MŚP apeluje do ministra zdrowia w sprawie podatku od cukru

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował do ministra zdrowia list w sprawie ustawy dot. podatku od cukru. Wnioskuje w nim o przesunięcie daty wejścia w życie ustawy do 1 stycznia 2021 r., a także o poważną analizę skutków tak krótkiego vacatio legis dla sektora MŚP.

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, której wprowadzenie uzasadniane jest potrzebą zmniejszenia spożycia cukru w napojach przez konsumentów.

- Aby osiągnąć zakładany (...) cel, czyli wycofać z obrotu napoje z wysoką zawartością cukru i zastąpić je produktami zdrowszymi, należy dać przedsiębiorcom czas na zmianę receptur i wynegocjowanie umów handlowych na nowych warunkach - wskazuje w liście do ministra zdrowia Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw.

Jego zdaniem, jeśli przedsiębiorcy nie dostaną więcej czasu na przygotowanie się do wejścia w życie nowej daniny, to nie będą w stanie obniżyć zawartości cukru w produkowanych napojach i jedynym wymiernym efektem inicjatywy resortu zdrowia będzie finansowe obciążenie nałożone na firmy. - Przyniesie to tylko chwilowe zasilenie budżetu państwa, ponieważ spora część przedsiębiorstw sektora MŚP już teraz ma problemy ze zbilansowaniem ciągle rosnących kosztów działalności gospodarczej. W takiej sytuacji nawet kilkuprocentowy spadek sprzedaży, spowodowany wymuszoną przez ustawę podwyżką cen, może doprowadzić do likwidacji wielu firm, kłopotów ich właścicieli ze spłatą zaciągniętych kredytów i zobowiązań wobec pracowników - uważa Adam Abramowicz. 

Jego zdaniem, przesunięcie daty wprowadzenia ustawy w życie na 01.01.2021 r. może tym negatywnym zjawiskom zapobiec. - Bardzo proszę o poważną analizę skutków krótkiego vacatio legis dla sektora MŚP, ponieważ projekt ustawy - mimo obowiązku przedstawienia - takiej analizy nie zawiera. I w tym zakresie - o zmianę w projekcie ustawy - apeluje Abramowicz. 

Według ostatnich informacji ustawa nakładająca dodatkową opłatę na alkohole w pojemnościach do 300 ml oraz słodzone napoje miałaby obowiązywać od lipca 2020 r. Szczegóły tutaj.

Ilona Mrozowska 3785 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.