Biedronka promuje polskie smaki

Od 13 lutego w sklepach sieci dostępna jest nowa oferta kuchni lokalnej "Zjedzaj Polskę".

Jedną z tradycyjnych potraw kuchni z Pomorza i Kaszub jest biała kiełbasa z porem i jabłkiem, zalewana cydrem i podawana z pieczywem. Aby umożliwić klientom jej spróbowanie, Biedronka przygotowała w swojej ofercie białą kiełbasę Kraina Mięs (7,99 zł za 500 g), a także produkty regionalne, na przykład Kaszëbsczi Sër rodem z Kaszub, wytwarzany metodami rzemieślniczymi z mleka siennego w cenie 6,99 zł za 100 g.
 
Klienci Biedronki z Warmii i Mazur będą z kolei mogli rozsmakować się w kuchni tego regionu, która nie może obyć się bez ryb, śmietany, masła oraz wyrazistych przypraw. Potrawą popularną w tej części Polski jest sandacz zapiekany z kaszą gryczaną, grzybami i suszonym tymiankiem, dlatego w lokalnych sklepach Biedronka w specjalnych cenach można będzie kupić m.in. filet z sandacza (4,99 zł za 100 g) oraz filet z pstrąga (4,49 zł za 100 g) firmy Marinero.
 
Natomiast Wielkopolska kuchnia tradycyjnie bogata jest w potrawy mięsne, warzywa oraz ziemniaki czy raczej: pyry. Chlubą kuchni wielkopolskiej są: perliczka po poznańsku oraz kaczka z pyzami i modrą kapustą. Aby umożliwić klientom sieci przygotowanie tych tradycyjnych dań, Biedronka wprowadza do swojej oferty w obniżonych cenach: świeżą perliczkę (19,90 zł za kg), kaczkę (z jabłkami (9,99 zł za 1-kg opakowanie) oraz ziemniaki sałatkowe (5,99 zł opakowanie 1,5 kg). Jedną z najpopularniejszych potraw tradycyjnych kuchni mazowieckiej są z kolei gęste flaki po warszawsku, podawane z pulpetami. Biedronka przygotowała więc promocję na wątróbkę z kurczaka Kraina Mięs (3,29 zł za 450-g opakowanie) i flaki wołowe Kraina Mięs (7,99 zł za 500-g opakowanie).
 
A na Kresach króluje forszmak lubelski czyli rodzaj gulaszu przygotowywany ze schabu i wędzonej kiełbasy, zabielany kwaśną śmietaną i podawany z chlebem. W "Zjedzaj Polskę" klienci znajdą potrzebne do tego mięso z szynki wieprzowej (12,99 zł za100 g) i żeberko wieprzowe Kraina Mięs (11,99 zł za kg) oraz lokalne produkty, takie jak np. musztarda z Parczewa (1,69 zł za 180-g opakowanie) czy twaróg z Bychawy Klinek (1,60 zł za 100 g), który został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  
 
Galicyjska kuchnia to z kolei połączenie tradycyjnych polskich potraw z ukraińskimi i austrowęgierskimi. Dumą Galicji była pierś z gęsi pieczona z warzywami z dodatkiem kminku, w ofercie Biedronki klienci sklepów znajdą ją więc w cenie 29,90 zł za 1 kg. Wśród produktów tradycyjnych na półkach sklepów w tym regionie pojawi się m.in. pasztet z wieprzowiną i słynną fasolą wrzawską (4,99 zł zaw opakowanie 180 g).
 
Oferta "Zjedzaj Polskę" będzie zróżnicowana w poszczególnych częściach kraju. Śląskie krupnioki i oblaty, sudecki twaróg, pasztet z gęsiną, kaliskie andruty, śliwkowe powidła i inne produkty zagoszczą na półkach wybranych sklepów sieci do 22 lutego lub do wyczerpania zapasów.
 
Joanna Hamdan 11259 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.