Resort Zdrowia: podatek cukrowy i od małpek od lipca

Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało poparcie przesunięcia terminu wejścia w życie nowych regulacji związanych z wprowadzeniem opłat od słodzonych napojów i napojów alkoholowych o trzy miesiące, tj. na 1 lipca 2020 r.

Na zdjęciu: jednak z wielu debat, jaką w ostatnim czasie prowadzili przedstawiciele m.in.branży napojowej dyskutując na temat potencjalnych skutków wprowadzenia w życie podatku cukrowego

Do tej pory resort zdrowia deklarował, że nowe daniny  (podatek od małpek i cukrowy) wejdą w życie już 1 kwietnia 2020 r. Polska Izba Handlu apelowała aby przepisy weszły w życie dopiero 1 stycznia 2021 r.

W środę 13 lutego ministerstwo zdrowia wydało komunikat, w którym deklaruje chęć poparcia przesunięcia terminu wejścia w życie nowych regulacji o trzy miesiące - na 1 lipca br. Decyzja ta jest następstwem spotkań MZ z polskimi przedsiębiorcami.

- Zgodnie z naszymi deklaracjami pozostajemy otwarci na postulaty wszystkich stron. Po spotkaniu, zorganizowanym przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw Adama Abramowicza  z przedstawicielami polskich firm funkcjonujących na rynku napojowym, MZ poprze w toku prac parlamentarnych propozycję przesunięcia terminu wejścia w życie nowych regulacji na 1 lipca 2020 r. - zadeklarował Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Dodał, że celem tych konsultacji było także "wdrożenie nowych rozwiązań w sposób, który w jak najmniejszym stopniu ingerowałby w funkcjonowanie przedsiębiorców".

- W związku z napływającymi ze strony ekspertów ds. profilaktyki antyalkoholowej postulatami MZ poprze także zmiany mające na celu przeznaczenie 8% wpływów z opłaty od małpek, które miały trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia, na działania realizowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - poinformował Cieszyński.

Przypomnijmy. 4 lutego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatkowej opłacie od małpek oraz słodzonych napojów. Szczegóły tutaj.

Ilona Mrozowska 3785 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.