Mastercard dla Macedończyków

Mastercard pomoże macedońskiemu rządowi stworzyć krajową usługę tożsamości cyfrowej wraz z usługami powiązanymi, takimi jak cyfrowy podpis i weryfikacja dokumentów na odległość.

Rząd Republiki Macedonii Północnej i Mastercard ogłosili plany dotyczące zapewnienia obywatelom nowego sposobu potwierdzania tożsamości podczas korzystania z usług, świadczonych zarówno przez urzędy, jak i prywatne firmy. 

Współpraca ta zmierza do udostępnienia obywatelom usługi tożsamości cyfrowej wraz z usługami powiązanymi, takimi jak cyfrowy podpis i weryfikacja dokumentów na odległość. Macedończycy będą mogli z nich korzystać w różnych codziennych sytuacjach. Wśród pierwszych zastosowań znajdą się zdalne otwieranie konta w banku czy uruchamianie usług telefonii komórkowej, a więc czynności, które wymagają od usługodawcy sprawdzenia tożsamości kupującego, zgodnie z procesem „poznaj swojego klienta” (ang. „know your customer”).

 - Technologia zmienia nasze życie w sposób, o którym jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko marzyć. Najlepsze efekty przynosi współpraca silnych partnerów. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z rządem Macedonii Północnej będziemy mogli odpowiadać na realne potrzeby obywateli. Dzięki nowej usłudze będą oni mogli korzystać z cyfrowej tożsamości w usługach publicznych. Jednocześnie zachowają kontrolę nad swoimi danymi i będą mogli mieć poczucie ich bezpieczeństwa i prywatności, co pozwala budować zaufanie do cyfrowych usług - zapewnia Ajay Bhalla, prezes Mastercard ds. cyberbezpieczeństwa i analizy danych.

Ta pierwsza tego rodzaju inicjatywa będzie oparta na niedawno wprowadzonych przez macedońskie władze przepisach dotyczących tożsamości cyfrowej, a także na szerszych, europejskich standardach eIDAS, dotyczących elektronicznej identyfikacji i uwierzytelniania. Nowe rozwiązanie umożliwi też bezproblemowe interakcje cyfrowe między firmami i urzędami, nie tylko na poziomie krajowym, ale też międzynarodowym.

Macedoński rząd i Mastercard będą rozwijać nowe usługi w formule otwartej współpracy, wspólnie z innymi rządami, bankami, operatorami sieci komórkowych, uniwersytetami i innymi partnerami. Oprócz usługi tożsamości cyfrowej Mastercard będzie również wspierać inne inicjatywy macedońskich władz z zakresu e-administracji, dzieląc się swoim doświadczeniem z innych krajów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.