Metro zgarnie 300 mln euro

Coraz bliżej sprzedaży sieci hipermarketów Real. Należący do Metro AG szyld i sklepy mają trafić w ręce konsorcjum X + Bricks.

Metro osiągnęło wstępne "porozumienie handlowe" w sprawie sprzedaży sieci Reala. Zgodnie z komunikatem sieć ma zostać sprzedana za kwotę 1 miliarda euro, z czego na czysto do właściciela hurtowni Makro Cash and carry napłynie 300 mln euro. To o 200 milionów euro mniej niż wcześniej oczekiwano. Umowa zakupu nie została jeszcze podpisana.
– Metro w dalszym ciągu oczekuje ponad 1,5 mld euro wpływów netto łącznie ze sprzedaży Reala i większościowego pakietu udziałów w chińskim biznesie – głosi oświadczenie.

Spółki usługowe Metra będą nadal świadczyć usługi dla Reala, ale tylko przez okres przejściowy. Będą one stopniowo wygaszane.

X + Bricks, konsorcjum złożone z Grupy SCP i X + Bricks, potwierdza również w osobnym liście, że transakcja z Metrem zbliża się do finału.

– Mocno zakładamy, że wkrótce obie strony będą w stanie przedstawić najlepszą ofertę przejęcia Reala, która uwzględni interesy wszystkich zaangażowanych stron – deklaruje w oświadczeniu. – Czekamy na oficjalne potwierdzenie i nie będziemy uczestniczyć w spekulacjach przed osiągnięciem prawnie wiążącego porozumienia.

Po jego podpisaniu umowa będzie jeszcze wymagała zgody urzędu antymonopolowego.
Sieć hipermarketów Real, która po kolei wycofała się z rynków zagranicznych (w 2014 roku opuściła Polskę po niemal 20 latach), działa od kilku lat już wyłącznie w Niemczech. Ma tam 277 sklepów stacjonarnych i zatrudnia 34 tys. osób. Większość z nich jest zagrożona zwolnieniami, ponieważ nowy właściciel chce zachować tylko niewielką część działających placówek, a większość lokalizacji odsprzedać innym detalistom, takim jak Edeka czy Kaufland.

Metro próbowało sprzedać swoją przynoszącą straty sieć już od 2018 r., gdy ogłosiło, że skupi się na sieci hurtowni obsługującej detalistów i restauratorów. Rok wcześniej Grupa Metro podzieliła się na spożywcze Metro AG i Ceconomy, do której należą sieci sklepów z elektroniką Media Markt i Saturn.

Magdalena Weiss 2718 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.