TOP 10 pracodawców w handlu w 2019 r.

Wśród 10 sieci handlowych, które mają najwyższą reputację jako pracodawcy znalazły się zarówno duże sieci: Rossmann, IKEA, Empik czy Lidl, jak i marki z segmentu premium - Sephora, Apart, W.Kruk czy Douglas.

Od kilku lat sieci handlowe mają trudności ze zrekrutowaniem pracowników. Marka pracodawcy nabiera więc dużego znaczenia, a firmy prowadzą coraz bardziej intensywne działania z zakresu Employer Branding. Liczy się nie tylko opinia o pracodawcy, ale marka jako taka – chętniej pracujemy dla sieci, które mają dobry wizerunek.

Agencja Inquiry monitoruje najważniejsze marki sieci handlowych w badaniu YouGov BrandIndex. Wśród 10 sieci handlowych, które mają najwyższą reputację jako pracodawcy znalazły się zarówno duże sieci: Rossmann, IKEA, Empik czy Lidl, jak i marki z segmentu premium – Sephora, Apart, W.Kruk czy Douglas.

Ranking TOP 10 zamykają Adidas i Wólczanka.

2990 zł brutto – tyle wynosi mediana zarobków sprzedawcy w branży spożywczej (Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, Sedlak & Sedlak, luty 2019 r.). Aż jedna czwarta z ogółu zatrudnionych na tym stanowisku zarabia jednak poniżej 2500 zł brutto, szczególnie w mniejszych lokalnych sieciach lub sklepach niezrzeszonych. Dodając tego programy socjalne, w tym 500+, wychodzi równanie jasno pokazujące, dlaczego w handlu brakuje rąk do pracy.

W ostatnich latach odpowiedzią na braki kadrowe byli pracownicy z zagranicy, w głównej mierze z Ukrainy. Od marca br. niemiecki rynek pracy otworzy się jednak na pracowników z Ukrainy. Według ekspertów nawet 25% pracujących w naszym kraju Ukraińców opuści kraj. To oznacza kolejny cios dla polskiego handlu. Nie bez powodu coraz częściej słyszy się – a w niektórych sklepach nawet widzi – przestawianie się stref kasowych na samoobsługowe. O problemach ze znalezieniem pracowników w branży spożywczej pisaliśmy tutaj.

Ranking TOP 10 sieci handlowych, które mają najwyższą reputację jako pracodawcy.

 

Ilona Mrozowska 4035 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.