Wyższe opłaty za słodzone napoje i małpki coraz bliżej

4 lutego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatkowej opłacie od małpek oraz słodzonych napojów - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Rząd nie ustąpił producentom alkoholi, odpuścił nieco branży napojowej.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, przedłożony przez ministra zdrowia. Zakłada ona wprowadzenie opłat od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml oraz słodzonych napojów. We wtorek 4 lutego rząd przyjął projekt nie biorąc pod uwagę większości zażaleń zwłaszcza producentów alkoholi (o ich stanowiskach wobec planów rządu co do podwyżek pisaliśmy wielokrotnie, m.in. tutaj i tu).

Opłaty za opakowania alkoholu do 300 ml wyniosą zatem:

25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to:

  • 1 zł od 100 ml małpki wódki 40%
  • 2 zł od 200 ml małpki wódki 40% (w pierwszej wersji było 1 zł)
  • 88 groszy od 250 ml małpki wina 14% (w pierwszej wersji było 1 zł)

Środki z opłaty trafią w połowie do gmin, a w połowie do NFZ na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Opłata będzie pobierana w momencie sprzedaży do sklepu, ponieważ dotyczy ona alkoholu przeznaczonego do spożycia poza punktem sprzedaży.

Opłata od napojów słodzonych dzieli się zaś na część stałą i zmienną.

Opłata stała wynosi 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Opłata zmienna to natomiast 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml (w przeliczeniu na litr napoju).

Dochody z opłaty od napojów słodzonych będą wpływać do NFZ i muszą być przeznaczone na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia świadczeniobiorców z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych, w szczególności z nadwagą i otyłością.

Obowiązek zapłaty opłaty spoczywa na podmiocie, który sprzedaje napój do punktu sprzedaży detalicznej. Obowiązek powstaje w momencie wprowadzenia sprzedaży, tj. przekazania do sklepu lub przesunięcia magazynowego do punktu sprzedaży detalicznej w przypadku sprzedaży własnej producenta. Opłatę wnosi się raz w miesiącu.

Z opłaty są całkowicie zwolnione napoje będące:

  • wyrobami medycznymi,
  • zarejestrowanymi suplementami diety,
  • żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego,
  • preparatami do początkowego żywienia niemowląt,
  • wyrobami akcyzowymi.

Z opłaty stałej zwolnione są także napoje zawierające co najmniej 20% soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego oraz będące izotonikami zgodnie z rozporządzeniem Komisji UE nr 432/2012. W tej kwestii rząd ustąpił apelom producentów napojów, którzy właśnie o takie wyłączenia walczyli. Szczegóły tutaj.

Ilona Mrozowska 3586 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.