Lewiatan uruchomił swój pierwszy samoobsługowy sklep

Sieć Lewiatan we współpracy z franczyzobiorcami otworzyła w Krakowie samoobsługowy sklep, który umożliwia robienie zakupów przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, w tym w święta i niehandlowe niedziele. Podobne rozwiązanie wcześnie wprowadził już Carrefour.

Sklep oferuje do 200 produktów z różnych kategorii, w tym nabiału, mięsa, słodyczy, pieczywa czy napojów. Ma regulowany system chłodzenia, dzięki czemu jest przystosowana do przechowywania jaj czy produktów mlecznych.

Automat umożliwia także przygotowywanie ciepłych napojów: kawy, herbaty i czekolady. O dostępność towarów w całodobowym sklepie dbają pracownicy sklepu stacjonarnego Lewiatan, przy którym działa urządzenie.

– W odpowiedzi na dynamicznie rozwijający się trend convenience wdrażamy rozwiązania technologiczne, które zwiększają efektywność pracy sklepów oraz odpowiadają na potrzeby klientów, którzy chcą robić zakupy wygodnie – blisko domu, w dogodnych godzinach – podkreśla Robert Rękas, członek zarządu Lewiatan Holding.

Projekt sklepu samoobsługowego powstał z inicjatywy Alicji i Wiktora Wieleckich z Krakowa, a jego rozwój wspierany jest przez spółkę regionalną Lewiatan Małopolska oraz centralę Lewiatan Holding.

– Uważnie analizujemy zgłaszane przez naszych franczyzobiorców inicjatywy i wspieramy ich w realizacji pomysłów na rozwój biznesu. Wspólnie z Centralą Lewiatan Holding pomagamy wdrożyć innowacyjne rozwiązania, by w praktyce przetestować ich działanie, udoskonalić i uruchomić w większej liczbie placówek - tłumaczy Kazimierz Mars, wiceprezes zarządu Lewiatan Małopolska.

Wierzy on, że samoobsługowy sklep, który od stycznia działa w Krakowie, będzie inspiracją dla innych franczyzobiorców sieci i zachęci ich do wykorzystania tego rozwiązania w swoim sklepie, ale też do zgłaszania własnych pomysłów. - Zainteresowanie sklepem samoobsługowym jest spore i planowane jest wdrożenie go w kolejnych placówkach sieci – ujawnia Kazimierz Mars.

Sieć zapewnia, że najnowsze technologie zastosowane w samoobsługowym sklepie Lewiatan ułatwiają cały proces zakupowy. Za pomocą taśmociągu zamówiony produkt jest wprowadzany do specjalnej windy, która gromadzi zakupione produkty i dostarcza je do okienka, w którym wydawane są zakupy.

- Produkty, które łatwo uszkodzić, np. jajka czy produkty w szklanych opakowaniach, również są bezpieczne w drodze do okienka – zapewnia Kazimierz Mars.

Sklep działa przy stacjonarnej placówce sklepu Lewiatan przy ul. 29 listopada 57-59 w Krakowie. Za zakupy można zapłacić kartą płatniczą lub Blikiem.

Lewiatan jest kolejna siecią, która testuje całodobową sprzedaż dzięki maszynom vendingowym. Pierwszą był Carrefour, który pod koniec ub.r. uruchomił Carrefour Express w Warszawie przy ul. Światowida 18, naprzeciwko Galerii Północnej. Sklepik oferuje 170 referencji, w tym produkty świeże przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Wśród nich są nie tylko typowa oferta food-to-go, czyli kanapki przekąski, napoje czy słodycze, ale również artykuły świeże, takie jak pakowane jabłka, pomidory, sałata, pieczywo; produkty wymagające przechowywania w lodówce jak nabiał, wędliny, ryby; towary pierwszej potrzeby np. mąka, ryż, cukier, olej, kawa, herbata, przyprawy; dania gotowe, podstawowe artykuły higieniczne oraz karmy dla zwierząt. Po testach obecnego rozwiązania, które potrwają kilka miesięcy, istnieje szansa na upowszechnienie tego formatu, np. w osiedlach mieszkaniowych, miejscach turystycznych oraz w wersji mobilnej.

Polska Sieć Handlowa Lewiatan zrzesza na terenie Polski ok. 3200 placówek handlowych. Wśród nich jest około 455 supermarketów (powyżej 300 mkw.), ponad 1895 dużych sklepów, blisko 800 placówek średniej wielkości oraz około 30 małych sklepów.

 

Katarzyna Pierzchała 4524 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.