Apel do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie podatku cukrowego

Producenci i przetwórcy żywności wsparci przez producentów rolnych i przedsiębiorców wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego o uwzględnienie ich argumentów w procesie wprowadzania podatku cukrowego, określając go mianem: antykonsumenckiego, antygospodarczego i antyzdrowotnego.

Planowany przez rząd podatek cukrowy wciąż wzbudza wśród przedsiębiorców negatywne odczucia.

Branża deklaruje jednak wolę rozmowy i wypracowania takich rozwiązań, które pozwolą na podjęcie realnych prac na rzecz zmniejszenia spożycia cukru. - Dziś jednak czeka nas po pierwsze radykalna, bo nawet 50-procentowa podwyżka cen w sektorze napojów bezalkoholowych. Biorąc pod uwagę siłę nabywczą konsumenta, proponowana w projekcie stawka (i to podstawowa), jest najwyższą wśród wszystkich zbadanych krajów Unii Europejskiej. Przykładowo, liczony siłą nabywczą podatek w Polsce będzie dwa razy wyższy niż we Francji - uważają przedsiębiorcy. 

Ich zdaniem, jak pokazują doświadczenia innych państw – m.in. Wielkiej Brytanii czy USA – wprowadzenie podatku uderzyło w najbiedniejszych konsumentów, którzy po radykalnym wzroście cen zmieniali swoje decyzje zakupowe w kierunku tańszych, często bardziej kalorycznych i gorszych jakościowo produktów. Wzrost cen na Węgrzech zmusił konsumentów do poszukiwania nowych, tańszych produktów, niekoniecznie cechujących się niższą kalorycznością czy wyższą jakością. - Trwałego i znaczącego efektu zdrowotnego nie osiągnięto w żadnym kraju - uważaj przedsiębiorcy. 

Ich zdaniem nowe obciążenia uderzą przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorców, którzy stanowią 70% podmiotów negatywnie narażonych na nowy podatek. Te mogą sobie z proponowaną zmianą po prostu nie poradzić.

Autorzy apelu zwracają uwagę na niezmiernie szybkie tempo, w jakim jest procedowana ustawa. Akcentują również fakt, że zaproponowane dyskryminujące podatki stoją w sprzeczności ze stworzoną przez premiera "Konstytucją Biznesu", która miała gwarantować m.in. stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej. 

Zdaniem branży, proponowane przepisy naruszają także art. 2 Konstytucji RP, poprzez niezachowanie odpowiedniego vacatio legis. Wprowadzenie vacatio legis planowanych przepisów przynajmniej do końca bieżącego roku kalendarzowego pozwoliłoby zarówno producentom, jak i handlowi przygotować się do wprowadzania opłaty. Wprowadzenie zmian podatkowych ad hoc w trakcie roku rozliczeniowego, kiedy rolnicy, producenci żywności, przetwórcy. przedsiębiorcy i usługodawcy zawarli już wiążące umowy, przygotowali plany biznesowe, podważa zasady uczciwej działalności gospodarczej i negatywnie wpływa na polską gospodarkę.

Apel o dialog nad proponowanymi przez rząd zmianami prawa w zakresie wprowadzenia podatku od cukru podpisało dziewięć organizacji: Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Unia Producentów Soków, Związek Producentów Cukru w Polsce, Federacja Gospodarki Żywnościowej RP, Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

 O planowanych przez rząd zmianach pisaliśmy również m.in. tutaj i tutaj.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.