Są zmiany w podatku cukrowym i od małpek

Po konsultacjach publicznych 28 stycznia poznaliśmy nową wersję projektu ustawy dotyczącej opłat za sprzedaż alkoholu w małych pojemnościach i napojów słodzonych.

Nową wersja projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów zawiera dwie zasadnicze zmiany: pierwsza dotyczy alkoholi w małych pojemnościach (do 300 ml), druga - napojów słodzonych.

W przypadku alkoholi - pierwotnie planowano opłatę w wysokości 1 zł od każdego napoju alkoholowego oferowanego w wielkości do 300 ml (chodzi głównie o tzw. małpki). Teraz projekt zakłada opłatę w wysokości 10 zł za każdy 1 litr napojów alkoholowych sprzedanych w takich opakowaniach w roku poprzednim. Oznacza to, że za opakowanie 100-ml opłata wyniesie 1 zł, 200-ml - 2 zł, a 300 ml - ok. 3 zł. Opłata ma dotyczyć tylko hurtowników, którzy w poprzednim roku uzyskali na alkoholu obrót w wysokości minimum 10 tys. zł.

W stosunku do wersji rozpatrzonej przez Stały Komitet Rady Ministrów oznacza to istotne podwyższenie proponowanej stawki opłaty.

Jeśli zaś chodzi o napoje zawierające dodatek cukru - zaproponowano zmianę wyłączenia z opłaty nowej grupy produktów, tj. napojów, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu i które zawierają maksymalnie 5 gramów cukru w przeliczeniu na 100 ml napoju. Była to zmiana postulowana przez producentów napojów.

Ministerstwo Zdrowia już wcześniej zrezygnowało z planowanej w pierwotnej wersji projektu opłaty od reklamowania suplementów diety.

Teraz projekt ustawy w przedłożonej wersji będzie przedmiotem prac komisji prawniczej w zakładanym wcześniej terminie, tj. w dniu 29 stycznia 2020 r., jednak z uwagi na merytoryczny charakter, wskazane zmiany powinny zostać przedstawione do oceny członków Stałego Komitetu Rady Ministrów na kolejnym etapie prac nad projektem.

O planowanych przez rząd zmianach pisaliśmy również m.in. tutaj i tutaj.

Magdalena Weiss 2416 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.