Nowy Jork broni płatności gotówką

Radni miejscy w Nowym Jorku zagłosowali za zakazem dyskryminacji osób, które chcą płacić gotówką. Tym samym w handlu i usługach nie będzie możliwe przyjmowanie płatności wyłącznie w formie cyfrowej - donosi serwis cashless.pl.

Nakaz przyjmowania gotówki w sklepach i punktach usługowych ma chronić przed wykluczeniem klientów płacących gotówką. Z medialnych doniesień wynika, że 11% nowojorskich gospodarstw domowych nie ma konta bankowego. Grupa ta może być jednak większa, w szczególności chodzi o seniorów, imigrantów i ludzi gorzej sytuowanych.

Zakazane ma być również różnicowanie cen ze względu na sposób płacenia. Z przepisów wynika ponadto, że płatność gotówką nie będzie dotyczyć e-zakupów. Firmy, które nie dostosują się do nowych przepisów, będą musiały liczyć się z karami finansowymi.

Radni oczekują, że burmistrz amerykańskiej metropolii poprze ich pomysł i w ciągu kilku miesięcy nowe przepisy wejdą w życie. Nowy Jork dołączy do San Francisco czy Filadelfii, w których podobne regulacje zostały już wprowadzone.

W Polsce jest na odwrót. Według badania zrealizowanego przez Kantar na ogólnopolskiej grupie sprzedawców w sierpniu 2019 r., 2 na 3 sprzedawców w stacjonarnych punktach sprzedaży w Polsce woli, gdy klienci płacą kartą lub telefonem (badanie preferencji sprzedawców przeprowadzone w sierpniu 2019 przez Kantar na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie sprzedawców N=301). To dlatego Visa kontynuuje działania na rzecz rozwoju sieci akceptacji płatności cyfrowych w naszym kraju. W najnowszej kampanii promowane są zarówno płatności mobilne za pomocą smartfonów i inteligentnych zegarków, jak też transakcje kartą w sklepach internetowych.

Polska znajduje się też wśród światowych liderów w zakresie popularności płatności zbliżeniowych. W 2019 r. została pierwszym krajem na świecie, który osiągnął 100%-ową akceptację transakcji zbliżeniowych (kartą, telefonem czy urządzeniami ubieralnymi) wszędzie tam, gdzie przyjmowane są płatności Visa (raport NBP „Informacja o kartach płatniczych. I kwartał 2019 r.” ). Szczegóły tutaj.

 

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 3738 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.