Polski Lidl wzorem dla regionu

- Polska jest jednym z najtrudniejszych rynków dla Lidla i kolebką udanych podejść marketingowych, koncepcji asortymentowych oraz innowacji - pisze Sebastian Rennack z Lebensmittel Zeitung.

Na zdjęciu Sebastian Rennack

Lidl w Europie Środkowo-Wschodniej ma nowe kierownictwo (pisaliśmy o tym na handelextra.pl tutaj). Maksymilian Braniecki, wcześniej głowa sieci w Polsce, przejmie odpowiedzialność za wszystkie działania w regionie (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Rumunia, Bułgaria) aż po Chorwację. Kraje te są strategicznym filarem dyskontera. Według danych finansowych sprzedaż detalisty w regionie rosła od 2014 r. średnio o 10,6% rocznie, znacznie wyprzedzając pod tym względem pozostałe kraje Europejskie w grupie, gdzie wzrosty sięgały jedynie około 7,5 procent.

– Europa Środkowo-Wschodnia to perła w portfelu Lidla – pisze Sebastian Rennack. – Marże są tu znacznie wyższe niż na Zachodzie. Zwrot przed opodatkowaniem w roku budżetowym 2017/18 wynosił średnio około 6,7%. W rezultacie Lidl osiągnął wynik brutto w wysokości 685 mln euro. Trzy lata wcześniej było to 372 miliony euro, widać więc tempo rozwoju i przyrostu zysku.

Zdaniem znawców Lidla Polska jest modelowym przykładem sukcesu i wzorcowym rynkiem w regionie. To największa sieć Lidla w tej części kontynentu, a przy tym bardzo trudny rynek, z mocną konkurencją trzech dyskontów. Braniecki odegrał kluczową rolę w budowaniu organizacji i rozwijaniu koncepcji od samego początku, w momencie, gdy sieć sklepów lidera branży – Biedronka posiadała prawie 640 sklepów i generowała prawie 1,3 miliarda euro sprzedaży netto.

– Pomimo silnej konkurencji Braniecki zdołał w ciągu ostatnich 17 lat wywindować Lidla na drugie miejsce w krajowym rankingu handlu detalicznego żywnością – ocenia Rennack. – Udało się to nie tylko dzięki konsekwentnemu koncentrowaniu się na jakości i cenie. Według analityków większość polskich konsumentów nastawiona jest patriotycznie i pozostaje lojalna wobec lokalnych tradycji kulinarnych bez względu na wiek. Lidl bierze to pod uwagę w swoich hybrydowych kampaniach marketingowych, w których odnosi się również do bardziej tradycyjnie zorientowanych klientów – dodaje dziennikarz i analityk.

Zauważa, że poprzez kampanię „Kuchnia Lidla” oraz wykorzystanie lokalnych celebrytów i influencerów udało się również pozyskać bardziej konserwatywne grupy kupujących. Według znawców spółki Lidl w Europie Środkowo-Wschodniej korzysta również z innowacyjnej siły Lidl Polska. Z powodzeniem przeciwstawia tutaj swoją koncepcję marki własnej silnym rywalom. Przykładem może być szeroka oferta marki convenience Pomysł na każdy dzień, która liczy już prawie 100 produktów. Lidl Polska jest także jednym z pionierów multikanałowości w grupie. Prowadzi tutaj sklep internetowy, mobilny program lojalnościowy Lidl Plus wkrótce ma uruchomić aplikację Lidl Pay.

Magdalena Weiss 2714 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.