UOKiK: Dino ma zapłacić 100 tys. zł kary

Sieć polskich supermarketów Dino została właścicielem 12 sklepów prowadzonych na podstawie najmu przez Domex-Kuśnierek. UOKiK uważa, że Dino nabyło te placówki bez wymaganej uprzednio jego zgody. Jest finansowa kara dla Dino, zapewne będzie też i odwołanie od tej decyzji.

21 grudnia 2019 r. właściciel Dino zgłosił do UOKiK-u zamiar nabycia części mienia należącego do Domex-Kuśnierek – łącznie 12 sklepów. We wniosku spółka poinformowała, że przewidziała trzy etapy tej transakcji: nabycie nieruchomości, wynajęcie jej spółce Domex-Kuśnierek oraz po uzyskaniu zgody UOKiK-u przejęcie materialnych i niematerialnych składników tych sklepów.

Urząd uznał jednak, że już w dniu złożenia wniosku spółka Dino była właścicielem 12 sklepów prowadzonych na podstawie najmu przez Domex-Kuśnierek. Mieściły się one: Koźminku, Rudnej, Nowym Miasteczku, Grębocicach, Siedlcu, Gołaszynie, Osiecznej, Lipnie, Żerkowie i Jutrosinie oraz Prusicach i Krzywiniu. Ponadto na podstawie umowy franczyzowej Dino miało kształtować ceny sprzedawanych towarów oraz warunki dostawy i sprzedaży.

W związku z tym UOKiK nałożył na Dino karę w wysokości 100 tys. zł. Spółce przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, i tak się zapewne stanie, choć sieć odmawia komentarza w tej sprawie.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Kara za niezgłoszenie zamiaru koncentracji wynosi do 10% obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Samodzielnie przeprowadzenie koncentracji bez uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest naruszeniem przepisów ustawy antymonopol

Ilona Mrozowska 3786 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.