Kalifornia mówi nie kosmetykom testowanym na zwierzętach

To pierwszy stan w USA z takim zakazem.

Prawo weszło w życie wraz z początkiem stycznia 2020 r.

Tym samym Kalifornia dołączyła do członków Unii Europejskiej, Indii, Izraela i innych krajów, które wprowadziły podobne zakazy.

Ustawa, popierana przez senator Cathleen Galgiani (D-Stockton), Komitet Lekarski ds. Medycyny Odpowiedzialnej i Grupę Social Compassion in Legislation, uniemożliwia producentom import lub sprzedaż jakichkolwiek kosmetyków w Kalifornii, w których jakikolwiek składnik został przetestowany na zwierzętach. Zakaz obejmuje nie tylko kosmetyki, ale również produkty higieny osobistej, takie jak dezodoranty, szampony i odżywki.

Projekt ustawy został stworzony w lutym 2018 r., a przegłosowany we wrześniu. Natomiast gubernator Kalifornii Jerry Brown podpisał ustawę, która zakazuje sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach w październiku.

Istnieje wiele alternatywnych testów, które są tańsze, szybsze i lepsze, jeśli chodzi o zbadanie ludzkich reakcji na substancje. Obejmują one wykorzystanie między innymi trójwymiarowych struktur tkankowych wytworzonych z ludzkich komórek czy modeli komputerowych.

Ponieważ rynek w Kalifornii jest tak duży, zakaz ten może mieć duży wpływ na wszystkie kosmetyki i ich składniki kosmetyków w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: www.peta.org, Zdjęcie: Shutterstock

Joanna Hamdan 11286 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.