Foodport w Galaxy - nowa przystań w Szczecinie

Wielofunkcyjny układ, nowy design, więcej miejsc siedzących, bogaty wybór lokali, w tym debiuty - zakończyła się właśnie przebudowa strefy restauracyjnej w należącym do EPP centrum handlowym Galaxy.

Foodport to nowa przestrzeń gastronomiczna inspirowana Szczecinem. Do dyspozycji klientów jest m.in. Strefa Pasztecik, Strefa Cafe Grzybek, a także boisko do gry w koszykówkę. Głównym wykonawcą robót była firma Baumont Invest.

– Zmieniające się potrzeby klientów, którzy w centrach handlowych oprócz czerpania radości z zakupów, chcą także spotykać się ze znajomymi, spędzać czas z bliskimi oraz skosztować dobrej kuchni, skłoniły nas do poszukiwania nowych rozwiązań - tłumaczy Monika Gogacz, dyrektor Galaxy. – Postanowiliśmy więc zrealizować pierwszy w naszym mieście food hall, czyli przestrzeń gastronomiczną, będącą jednocześnie miejscem spotkań, relaksu i rozrywki. W efekcie powstała zupełnie nowa, a jednocześnie silnie związana z historią miasta, jakość – uważa.

Dodaje, że zanim wspólnie z pracownią Mixd stworzyli projekt Foodportu, poznali historię i architekturę Szczecina, w tym także miejsca, które choć rzadko widnieją w przewodnikach, to są dla jego mieszkańców ważne ze względów sentymentalnych.

- Pod uwagę wzięliśmy bliskość portu, zastosowaliśmy wiele elementów industrialnych oraz odsłoniliśmy konstrukcję dachu nadając miejscu charakter hali stoczniowej – mówi Michał Głąb, architekt EPP.

W projekcie wykorzystano naturalne materiały połączone ze stalą. Pojawiły się kontenery, graffiti wykonane przez streetartowego artystę „Kraza” – Marcina Papisa, zmieniona została podłoga, oświetlenie, sufity, a przeobrażeniu uległo całe wyposażenie strefy. Podzielona wielofunkcyjnie przestrzeń wyróżnia się przede wszystkim licznymi elementami wystroju nawiązującymi do kultowych miejsc, które wywołują u mieszkańców miasta pozytywne skojarzenia. Wzbogacają je liczne detale – na przykład w inspirowanej słynnym szczecińskim lokalem Strefie Pasztecik powstała mozaika i umieszczono tam słup ogłoszeniowy, na którym będą pojawiały się informacje o wydarzeniach organizowanych w centrum. Z kolei Strefa Cafe Grzybek to próba oddania klimatu nieistniejącej już w mieście dyspozytorni tramwajowej i ulubionego miejsca spotkań.

Klienci Foodportu mogą skorzystać z 600 miejsc siedzących, z których część znajduje się w specjalnie do tego celu zaadaptowanych kontenerach, 15 restauracji oraz unikalnych stref wypoczynku z europalet. Przestrzeń restauracyjna centrum powiększyła się o dodatkowe 750 mkw. i oprócz znanych lokali pojawiły się tam marki debiutujące na szczecińskim rynku. Do grona najemców Foodportu dołączyli Kuchnia Marché, Express Oriental, Papa Diego oraz pierogarnia Ciasto i Farsz, a wiosną do swoich lokali w nowej strefie zaproszą restauracja Pasibus i kawiarnia Cafe Grzybek.

EPP jest największym w Polsce właścicielem centrów handlowych pod względem posiadanej powierzchni najmu brutto (GLA). Portfel firmy obejmuje 32 projekty (25 handlowych, 6 biurowych oraz jeden wielofunkcyjny w trakcie planowania) o łącznej wartości 2,6 mld euro i powierzchni najmu wynoszącej ponad milion mkw.

Katarzyna Pierzchała 3735 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.