ERP w Polsce: jesteśmy na 6. miejscu od końca w UE

Mniej niż co trzecia firma w Polsce korzysta z ERP. W handlu nie jest tak źle, choć oczywiście mogłoby być lepiej - wynika z analiz firmy Xplus, specjalizującej się we wdrożeniach systemów ERP.

Na zdjęciu: Karol Sudnik, prezes zarządu z firmy Xplus SA

Według danych GUS wykorzystanie systemu ERP (Enterprise Resource Planning) w Polsce w 2019 r. deklarowało 28,5% firm zatrudniających minimum 10 pracowników. W porównaniu z rokiem 2017 wzrost nie jest duży i wynosi 2,4 punktu procentowego. Wynik poniżej 30% sprawia, że pod kątem posiadania systemów ERP, znajdujemy się na szóstym miejscu od końca w Unii Europejskiej.

Liderem informatyzacji są duże firmy, zatrudniające 250 lub więcej pracowników, spośród których aż 87,3% wdrożyło oprogramowanie wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwem. Wykorzystanie ERP wśród firm średnich, czyli takich, które zatrudniają od 50 do 249 pracowników, także jest zdecydowanie powyżej krajowej średniej i wynosi 53,9%. Najniższy wynik osiągnęły małe przedsiębiorstwa, zatrudniające pomiędzy 10 a 49 pracowników.

21,3% tego typu firm korzysta z oprogramowania ERP, ale ponieważ to ich jest najwięcej, średnia dla wszystkich przedsiębiorstw w Polsce wynosi mniej niż 30%.

– Liczby nie mówią wszystkiego. Wynik osiągnięty przez największe przedsiębiorstwa może cieszyć, ale warto się zastanowić, czy wykorzystywane przez niech rozwiązania są aktualne, czy może mówimy o starszych systemach, które swoją funkcjonalnością i kosztami utrzymania odstają np. od rozwiązań chmurowych – zwraca uwagę Karol Sudnik, prezes zarządu z firmy Xplus SA, specjalizującej się we wdrożeniach systemów ERP Microsoft Dynamics 365 w firmach z branży budowlanej, produkcyjnej i handlowej.

Duże różnice w 3 branżach

W budownictwie zaledwie 15% firm wdrożyło systemy ERP, z kolei w handlu oraz w przetwórstwie przemysłowym blisko co trzecie (dokładne wyniki to odpowiednio 31,6% dla handlu i 32,5% dla przetwórstwa przemysłowego). Jedne z najwyższych procentowych wyników, nieznacznie poniżej 50%, osiągnęły branże związane z informacją i komunikacją oraz wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energią elektryczną, gaz oraz wodę.

– Wynik osiągnięty przez budownictwo, które przeżywało w ostatnich latach bardzo dobry okres, szczególnie może zaskakiwać. Duże pole do poprawy widzimy też w handlu i produkcji, czyli bardzo konkurencyjnych branżach, gdzie szczególnie ta pierwsza coraz odważniej inwestuje w nowe technologie – dodaje Karol Sudnik z Xplusa.

Jesteśmy w tyle UE

Jak wypadamy w porównaniu z innymi krajami z Unii Europejskiej? Nie najlepiej. Według danych Eurostatu opublikowanych w 2018 r. średnia dla wszystkich krajów unijnych wynosiła 34%. Zdecydowanym liderem była Belgia, gdzie aż 54% przedsiębiorstw korzystało z systemu ERP. Na miejscu drugim była Holandia z 48% udziałem, a ostatnie miejsce na podium zajęli nasi sąsiedzi z Litwy z 47% wynikiem. Co ciekawe, za nami, oprócz takich państw jak Łotwa, Bułgaria, Rumunia i Węgry, znalazła się też Wielka Brytania, gdzie według danych Eurostatu zaledwie 19% przedsiębiorstw korzystało z ERP.

– Musimy spojrzeć na sytuację obiektywnie, w najbliższym czasie nie ma się co spodziewać znaczących wzrostów procentowych, jeżeli chodzi o wykorzystanie systemów ERP w przedsiębiorstwach w Polsce – komentuje Karol Sudnik. Widzimy jednak, że cyfrowa transformacja staje się prawdziwą potrzebą wśród przedstawicieli zarządu, którzy angażując się w ten proces, zwiększają jego rangę – dodaje.

Zauważa przy tym, że coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że jeżeli przeoczy moment na cyfryzację, w przyszłości może sobie nie poradzić z konkurentami, którzy są w stanie podejmować kluczowe decyzje biznesowe w oparciu o stale akutalizowane i dokładne dane.

Xplus SA to firma działająca od 2002 r., która wdraża, utrzymuje oraz rozwija systemy ERP. Specjalizuje się we wdrożeniach systemów Microsoft Dynamics 365, czyli inteligentnych aplikacji wspomagających zarządzanie biznesem i organizacją pracy w firmach. Oferowane są w wersjach cloud (chmurowych) i on-premises. Łączą rozwiązania CRM, ERP, Office 365 i Power BI w zintegrowany pakiet usług wspierających m.in. finanse, sprzedaż, obsługę działań w terenie, produkcję, projekty, magazyny, logistykę, handel, marketing, a także obsługę klienta.

Katarzyna Pierzchała 3735 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.