Grupa Piotr i Paweł: o krok bliżej do wyjścia z problemów

W trzech spółkach z Grupy Piotr i Paweł sędzia-komisarz zatwierdził spisy wierzytelności i plany restrukturyzacyjne w ramach postępowania sanacyjnego. Sędzia wyznaczył także terminy zgromadzenia wierzycieli dla wszystkich trzech spółek na 21 lutego 2020 r. w Poznaniu.

Ze względu na małą liczbę sprzeciwów wierzycieli stało się to o ponad rok szybciej niż w typowych postępowaniach o tej skali. - Zastosowaliśmy procedurę nieformalnych uzgodnień spisu wierzytelności pomiędzy nami jako zarządcą, a wierzycielami – jeszcze przed złożeniem spisów do sądu - tłumaczy Patryk Filipiak, prezes Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja, jako zarządca sanacyjny w Grupie Piotr i Paweł.

Podkreśla, że dało to bardzo obiecujące rezultaty. W Piotrze i Pawle złożono 15 sprzeciwów na ok. 800 wierzycieli, z czego dwa zostały już cofnięte. Podobna sytuacja jest w Piotr i Paweł Detal – 8 sprzeciwów na ok. 1000 wierzycieli oraz w spółce Grupa Piotr i Paweł – 12 sprzeciwów.

- Na zgromadzeniach wierzycieli dojdzie do głosowania nad układem. Jesteśmy spokojni o wynik tego głosowania (...). Jestem pewien, że sanacja szybko się skończy i będziemy mogli poświęcić się wyłącznie działalności operacyjnej i rozwojowi biznesu – mówi Jakub Karbowiak, wiceprezes spółek Piotr i Paweł.

Spółki te wdrożyły już większość zaplanowanych działań sanacyjnych przewidzianych w złożonych w grudniu 2018 r. planach restrukturyzacyjnych. Koncentrowano się na odbudowanie zaufania dostawców, co skutkowało wydłużeniem limitów kupieckich na zasadach sprzed otwarcia postępowania. Grupa Piotr i Paweł wdrożyła też nowy program lojalnościowy „Najwięcej” oraz zwiększono częstotliwość ukazywania się gazetki promocyjnej.

Przypomnijmy.  W październiku 2019 r. Spar Group sfinalizował umowę przeniesienia własności udziałów spółki Grupa Piotr i Paweł. Tym samym zrealizowane zostały założenia planu inwestycyjnego i wykonano decyzję UOKiK w sprawie koncentracji sieci. Sklepy Piotr i Paweł będą systematycznie zmieniać logo na Spar i dołączą do międzynarodowego holdingu.

Spar Group, jako inwestor, wspiera Grupę Piotr i Paweł w zakresie spłaty zobowiązań, negocjacji umownych i rozwoju. Dotychczas podpisano lub odnowiono kontrakty z prawie 350 dostawcami. Zgodnie z planem, w systemie logistycznym jest już dostępnych ponad 7,5 tys. produktów od prawie 500 dostawców.

 

Ilona Mrozowska 4642 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.