Producenci wytykają błędy w projekcie ustawy cukrowej

Polska Federacja Producentów Żywności - Związek Pracodawców opublikowała swoje stanowisko w sprawie planowanego wprowadzenia dodatkowych opłat od produktów z dodatkiem cukru i substancji słodzących.

Wskazuje w nim m.in., że wprowadzenie nowego prawa w kształcie przedstawionym w projekcie może mieć skutki odwrotne od zamierzonych.

– Projekt ustawy zakłada objęcie opłatą zarówno dodanych cukrów (mono-, di- i oligosacharydów), jak również substancji słodzących stanowiących dodatki do żywności – przypomina organizacja. – Pragniemy więc zauważyć, że zero- lub niskokaloryczne substancje słodzące, stosowane w produktach typu „zero” lub „light” w celu zastąpienia cukru i obniżenia czy wyeliminowania wartości kalorycznej napoju, także objęte zostaną tą opłatą, gdyż są substancjami słodzącymi w myśl przywołanego w projekcie ustawy rozporządzenia UE 1333/2008 – wskazuje PFPŻ.

Dodaje, że zaproponowane brzmienie przepisów nie zawiera przez to żadnego mechanizmu, który zachęcałby producentów do zmniejszania wartości energetycznej oferowanych przez nich napojów, ponieważ przedstawiony w nich sposób kalkulacji opłaty nakłada takie samo obciążenie na wszystkie produkty zawierające cukier lub substancje słodzące, niezależne od kaloryczności, redukcji zawartości cukru i zastępowania go w całości lub częściowo przez niskokaloryczne substancje słodzące.

Podkreślają też, że projekt ustawy w obecnym kształcie karze tych producentów, którzy w przeszłości przeprowadzili już działania reformulacyjne – karą jest bowiem podniesienie o 10 gr/litr opłaty w przypadku, gdy w produkcie występuje jednocześnie cukier i zero- lub niskokaloryczna substancja słodząca, dodana aby zmniejszyć wcześniejszą zawartość cukru.

Analogiczne zwiększenie opłaty następuje też jednak, gdy w napoju obecna jest więcej niż jedna, nawet zerokaloryczna, substancja słodząca.

– Pragniemy zauważyć, że w napojach zero- lub niskokalorycznych występują więcej niż jedna substancja słodząca zastępująca cukier, np. jednocześnie cyklaminian, acesulfam K i aspartam – głosi dalej stanowisko pracodawców. – Zgodnie z projektem ustawy, taki nawet zerokaloryczny napój zostałby obłożony opłatą w wysokości 80 gr za 1 litr, czyli wyższą niż napój słodzony wyłącznie cukrem (70 gr za litr) – tłumaczy federacja.

Związek argumentuje, że wskutek projektowanych przepisów, dla producentów opłacalna będzie całkowita rezygnacja z substancji słodzących na rzecz cukru, co w efekcie podniesie kaloryczność napojów i obniży kwotę uiszczanej opłaty – będzie więc całkowicie sprzeczne z celami, które deklarują autorzy projektu.

Dlatego proponują, by sześć podstawowych substancji słodzących zastępujących cukier zostało zwolnionych z opłaty. Postulują także wprowadzenie progów zawartości cukru/kaloryczności, które premiowałyby działanie reformulacyjne poprzez wprowadzenie finansowej zachęty dla producentów.

– Byłoby to szczególnie korzystne w przypadku małych i średnich firm, które do tej pory nie podejmowały tego rodzaju inicjatyw w obawie przed kosztami prac badawczych i wdrożeniowych – podsumowuje Polska Federacja Producentów Żywności.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2696 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.