Zmiany w Piotrze i Pawle

Zakupiona przez Spar Group z RPA sieć Piotr i Paweł ma nowego członka zarządu i nowy skład rady nadzorczej.

W dwuosobowym do tej pory zarządzie Piotra i Pawła pojawiło się nowe nazwisko: obok prezesa Marka Miętki i wiceprezesa Jakuba Karbowiaka wpisano do KRS-u Tomasza Syllera jako członka zarządu.

Tomasz Syller jednocześnie jest także członkiem zarządu i dyrektorem zarządzającym spółki Wasz Sklep Spar, założonej przez mającą siedzibę w RPA spółkę Spar Group. To ona zakupiła będącą w restrukturyzacji polską sieć i zamierza przekształcić wszystkie Piotry i Pawły w Spary i Eurospary.

Pierwszy z nich od półtora miesiąca działa w warszawskim centrum handlowym Blue City. O tym, jak sobie radzi, pisaliśmy na handelextra.pl tutaj 

Wymieniono również całą radę nadzorczą. Zniknęli z niej bracia Piotr i Paweł Wosiowie oraz Joanna Siempińska i Adam Chełchowski, a pojawili się Graham O'Connor, Robert Philipson, Mark Godfrey i Jarosław Roztocki.

Przypomnijmy: W październiku Spar Group sfinalizował umowę przeniesienia własności udziałów spółki Grupa Piotr i Paweł. Tym samym zrealizowane zostały założenia planu inwestycyjnego i wykonano decyzję UOKiK-u w sprawie koncentracji sieci. Spar Group z RPA planuje zbudowanie sieci 400 sklepów w ciągu 5 lat. Bazą do budowania sieci Spar w Polsce będzie właśnie Grupa Piotr i Paweł, której większość sklepów zostanie w tym roku poddane rebrandingowi i zmieni szyld na Spar. Jak dowiedział się portal Handelextra.pl już w pierwszym kwartale 2020 r. zmiany dotkną 20 sklepów zlokalizowanych m.in. w Warszawie, Jankach, Wrocławiu, Trójmieście, Wrocławiu i na Kujawach. Do końca II kwartału bieżącego roku zmiany nastąpią w Galerii Wisła w Płocku.

Jak zapowiada Mariusz Czerwiak, dyrektor działu wynajmu powierzchni handlowych w JLL, działający tu supermarket Piotr i Paweł zmieni szyld i będzie działał pod marką Eurospar. Ponadto sieć zapowiada uruchomienie w tym roku dwóch nowych centrów logistycznych. Prowadzone są już warsztaty z zespołem logistycznym, trwa także analiza potencjalnej lokalizacji. – Nowe centrum będzie uzupełnieniem i rozszerzeniem możliwości logistycznych dotychczasowej infrastruktury Piotra i Pawła, w tym dwóch centrów magazynowych zlokalizowanych pod Poznaniem i Warszawą – wyjaśniał pod koniec ubiegłego roku Tomasz Syller.

Sieć Piotr i Paweł w momencie przejęcia liczyła 66 supermarketów i trzy centra dystrybucyjne.

W Polsce działają już sklepy pod szyldami Spar, ale są przedmiotem sporu sądowego między holenderską Spar International a polskim Bać-Polem, dotychczasowym licencjobiorcą marki Spar w Polsce. Kilka rozpraw w Polsce już się odbyło, rozstrzygający jednak będzie wyrok sądu w Amsterdamie, na który czeka branża. Jeśli zapadnie orzeczenie korzystne dla Holendrów, prawa do tej sieci franczyzowej przejmie Spar Group, która zapowiada, że w takim wypadku osiągnie rentowność w ciągu półtora roku.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.