Inflacja: od wieprzowiny droższy tylko wywóz śmieci

O tym, że inflacja, zwłaszcza żywności, w grudniu wystrzeliła pod sufit, wiadomo było już od ponad tygodnia. Jednak wszelkie rekordy pobiły ceny wieprzowiny.

Wprawdzie żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w grudniu rok do roku minimalnie mniej niż GUS podał na początku stycznia (o 6,9% vs. 7%), niewielka to jednak pociecha.

Sama żywność była droższa niż rok temu o 7,5%, a najmocniej poszły w górę ceny podstawowych produktów. W samym grudniu mięso wieprzowe, którego Polacy jedzą ok. 40 kg na osobę rocznie, kosztowało o 23,6% więcej niż rok wcześniej. To konsekwencja afrykańskiego pomoru świń w Chinach (i nie tylko tam), wybijania milionów zarażonych zwierząt i wzrostu globalnego popytu na mięso, nie tylko wieprzowe. Sytuacji nie poprawia nawrót grypy ptaków, który prawdopodobnie jeszcze podbije ceny mięsa w kolejnych miesiącach.

Ze wszystkich towarów i usług konsumpcyjnych bardziej niż wieprzowina podrożał jedynie wywóz śmieci (32,2%).

Mocno wzrosły ceny cukru (o 20,7%), ale to wciąż jeszcze odbicie po gwałtownych spadkach z końca 2017 roku. Za warzywa trzeba było płacić kwoty o 12,3% wyższe niż przed rokiem, za owoce o 12,1%, a za wędliny ogółem – o 11,9%.

W ciągu dwunastu miesięcy dwucyfrowo podrożały warzywa (19,8%) oraz cukier (16,9%). Wieprzowina w skali całego roku była droższa o 9,6%, natomiast pierwszą piątkę zamykają kolejne podstawowe produkty: pieczywo (8,6%) oraz mąka (8,0%).

Ogółem ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wzrosły o 3,4% (co warte uwagi, przy wzroście cen usług o 6,1% i towarów – o 2,4%). To najmocniejszy wzrost od października 2012 roku. Choć wciąż mieści się on w dopuszczalnym paśmie odchyleń od celu inflacyjnego RPP (2,5% +/-1 pkt proc.), warto pamiętać, że w październiku 2012 roku referencyjna stopa NBP wynosiła 4,75%, a obecnie jest na rekordowo niskim poziomie 1,5%.

W stosunku do listopada ceny towarów i usług wzrosły o 0,8% (w tym usług – o 1,5% i towarów –
o 0,5%). To największy skok miesiąc do miesiąca od marca 2011 roku.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2601 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.