Powstaje 11 sortownia InPostu

InPost uruchomi centrum logistyczne w Krakowie. Na terenie parku KJF Park Balice stanie obiekt szyty na miarę o powierzchni 9100 mkw.

W 2020 r. InPost będzie dysponować już 11 centrami logistycznymi: czterema powierzchniami Panattoni Europe, dotychczasową, rozbudowaną centralną sortownią w parku magazynowym P3 Piotrków, dwiema sortowniami w nowych parkach logistycznych – 7R Park Sosnowiec oraz 7R Park Warszawa, a także obiektami w parkach logistycznych MLP Poznań West, MLP Gliwice i MLP Wrocław West oraz KJF Park Balice.

- Zakończyliśmy właśnie najlepszy w historii firmy szczyt przedświąteczny, ale nie zwalniamy kroku, rozwijamy się dalej i już dzisiaj rozpoczynamy przygotowania do kolejnego sezonu świątecznego – opowiada Rafał Brzoska, prezes InPost.

Dodaje, że w 2019 r. firma rozpoczęła inwestycje w nowe sortownie w całej Polsce, dzięki czemu sprawnie realizuje dostawy do 6000 Paczkomatów w całej Polsce, także w małych miasteczkach i na wsi.

- W tym roku kontynuujemy tę strategię: kolejne centra logistyczne pozwolą nam na dalszy mocny wzrost przy zachowaniu najlepszych parametrów dostaw przesyłek. We wszystkich badaniach potwierdza się, że Polacy najchętniej wybierają Paczkomaty, bo wygodnie i szybko odbierają w nich swoje zamówienia – tłumaczy Rafał Brzoska.

Wskazuje, że systematycznie rośnie zapotrzebowanie na usługi InPost – liczba Paczkomatów (6000 urządzeń w Polsce) przekroczyła skalę placówek własnych Poczty Polskiej (4600).

W transakcji związanej z centrum logistycznym w Krakowie doradzała firma AXI IMMO. - Największym wyzwaniem w projekcie było znalezienie odpowiedniego gruntu, w lokalizacji zapewniającej szybki dostęp do różnych części Krakowa. W regionie mamy do czynienia z deficytem gruntów inwestycyjnych, tym bardziej w dobrze skomunikowanych częściach miasta, nie każdy też teren umożliwia realizację inwestycji typu cross-dok – mówi Tomasz Rąba, senior consultant industrial & logistic w AXI IMMO.

W listopadzie InPost zawarł bezpośrednią umowę na obsługę dostaw i zamówień z AliExpress, globalną platformą z Grupy Alibaba. Tym samym stał się dla AliExpress strategicznym partnerem w Polsce. Od 21 listopada 2019 roku klienci platformy mogą odebrać przesyłki z Chin w Paczkomatach InPost w całej Polsce. Taka opcja dostawy jest dostępna bezpośrednio na stronach AliExpress podczas dokonywania zakupu, tak jak w polskich sklepach internetowych. Według danych Gemius z oferty światowego giganta branży e-commerce skorzystał już co ósmy polski internauta – jest on w samej czołówce najczęściej wybieranych platform zakupowych w Polsce.

InPost udostępnił też ostatnio nowatorskie rozwiązanie pozwalające na zarządzanie Paczkomatem i swoją skrytką z poziomu aplikacji. Dzięki temu przy jednym Paczkomacie przesyłki może odbierać wiele osób na raz. Strategia GO MOBILE! To kolejny krok w reorientacji branży logistycznej w kierunku mobilności. InPost umożliwi też niedługo nadawanie przesyłek za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie.

Z InPost można skontaktować się teraz także za pomocą Google Asystenta. Rozmowę zaczyna się od wywołania bota o nazwie ChatBot Mat frazą „Porozmawiaj z InPost”. Klienci mogą zapytać m.in. o status przesyłki, najbliższy Paczkomat, a także nowość – numer do kuriera. Ten sam bot jest dostępny także na Messengerze, wraz ze wszystkimi swoimi funkcjonalnościami.

Na tym nie koniec. W październiku 2019 r. firma wprowadziła nową usługę „Szybkie Nadania” – bez rejestracji, logowania i kolejek. Również od października klienci detaliczni InPost korzystają z nowego, niższego cennika przesyłek w różnych gabarytach – który zakłada nawet 20% obniżkę, do 11,99 zł brutto.

InPost wprowadził też usługę logistyczną InPost Fullfilment, dedykowaną klientom biznesowym. Firma udostępnia infrastrukturę oraz know-how i wspiera klientów na każdym etapie procesów magazynowych. InPost jako partner logistyczny oferuje automatyzację całego procesu logistycznego. Dzięki usłudze przedsiębiorcy e-commerce mogą się skupić na rozwoju własnego biznesu i nie martwić się o kwestie związane z zapleczem magazynowym, pakowaniem towaru i wysyłką.

Ponadto na mocy porozumienia o współpracy InPost rozpoczął instalację paczkomatów przy sklepach Dino, Lidl oraz Kaufland w całej Polsce, a także w Centrach Handlowych Auchan.

 

Katarzyna Pierzchała 3308 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.