Muszkieterowie bez Coca-Coli

Amerykański gigant napojowy Coca-Cola wstrzymał od nowego roku dostawy do francuskich sklepów sieci Intermarché i jej spółki zależnej Netto.

Jeśli ktoś wybiera się na ferie do Francji i zechce się napić Coca-Coli lub Monstera, niech nie próbuje ich kupić w Intermarché ani Netto.

Francuskie sieci mają obecnie luki na półce z napojami, ponieważ Coca-Cola zawiesiła dostawy do nich. Przyczyną konfliktu jest plan detalisty polegający na umieszczaniu zdrowszych napojów w widocznym miejscu w asortymencie napojów bezalkoholowych kosztem fanty czy sprite'a.

Taką informację podało francuskie czasopismo branżowe LSA, któremu udało się dotrzeć do wewnętrznego listu firmy z 3 stycznia.

Sprzedawca pisze, że podejście producenta napojów jest brutalne i niezapowiedziane, oparte na nieporozumieniach. Ponieważ Intermarché postanowiło skupić się na zdrowszych produktach, to latem ubiegłego roku poinformowało producentów napojów bezalkoholowych, że od 2020 r. napoje słodzone cukrem będą miały mniej miejsca na półkach - na korzyść  produktów, które są zdrowsze i mniej słodkie. Coca-Cola została poinformowana we właściwym czasie.

Coca-Cola zagroziła firmie, że Intermarché straci obecne warunki zakupu, jeśli wolumeny zostaną zmniejszone. Intermarché musiałoby wówczas dodać średnio 60 procent ceny.

- Nie możemy zaakceptować takich metod - piszą Francuzi. - Niedopuszczalne jest, aby międzynarodowa firma lekceważyła niezależność i utrudniała swobodę wyboru asortymentu.

Coca-Cola zaprzecza istnieniu sporu i utrzymuje, że wstrzymanie dostaw jest skutkiem wygaśnięcia umowy.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2656 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.