Sprzedaż Tesco w Europie Centralnej dalej spada

Brytyjski detalista rośnie na Wyspach, wyszedł na zero w Azji, traci w pozostałych segmentach. Najsłabiej wypada Polska.

Tesco w ciągu 19 tygodni zakończonych 4 stycznia odnotowało 21,03 mld funtów sprzedaży. Rok do roku oznacza to niewielki spadek o 1,5%. Na porównywalnej powierzchni ubytek był mniejszy i wyniósł 0,9%.

– Na rynku brytyjskim osiągnęliśmy dobre wyniki, odnotowując piąte z rzędu Boże Narodzenie wzrostu – komentuje Dave Lewis, prezes Grupy Tesco. – W roku stulecia Tesco nasza oferta przekonała klientów, była bardzo konkurencyjna, a dzięki wyjątkowemu wysiłkowi pracowników nasza wydajność operacyjna okazała się najlepsza w ciągu ostatnich sześciu lat. W rezultacie w te święta Bożego Narodzenia odnotowaliśmy dzień największej w historii sprzedaży żywności w Wielkiej Brytanii – dodaje.

O ile w Wielkiej Brytanii i Republice Irlandii grupa zaliczyła niewielki, ale wzrost obrotów (o 0,2% nominalnie, o 0,4% LfL), a w Azji wyrównała wynik z końcówki 2018 roku,to w Europie Środkowej wciąż notuje spadki. Obroty na poziomie 1,93 mld funtów były o 13,7% niższe niż rok wcześniej, i to nie licząc wpływu różnic kursowych.

– Podczas gdy restrukturyzacja w Polsce miała największy wpływ na ten spadek, nasza sprzedaż z wyłączeniem rynku polskiego zmniejszyła się o 3,7%, z czego około 3% było skutkiem zamknięć, zmniejszania powierzchni wielkich sklepów i inwestycji w asortyment – informuje Tesco w komunikacie.

Na porównywalnej powierzchni spadek obrotów wyniósł w całym regionie 10,3%.

Dave Lewis, powiedział też, że Tesco jest zaangażowany w „poprawę jakości” swojej działalności w Polsce, w celu opracowania „rentownego, zrównoważonego modelu sprzedaży detalicznej” w tym kraju.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2597 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.