Brak handlu w niedziele nie przeszkadza większości Polaków

Osobami, które chciałaby otwartych w niedziele sklepów są głównie mieszkańcy metropolii i te z wyższym wykształceniem - wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby raportu ,,Polaków portfel własny - kochamy okazje" Santander Consumer Banku.

69,1% respondentów deklaruje, że ograniczenie handlu w niedziele nie stanowi utrudnienia dla ich codziennego życia (prawie 2/3 ankietowanych planuje zakupy w inne dni tygodnia), dlatego prawie połowa Polaków nie widzi potrzeby powrotu do handlu w ten dzień. W przypadku konieczności zrobienia zakupów w niedzielę klienci korzystają ze sprzedaży online (niemal 25%) albo udają się do sklepów, których nie dotyczy zakaz (34,2%). Te strategie najczęściej stosują Polacy z miast do 50 tys. mieszkańców (44,5%) oraz ci, których dochód nie przekracza 1000 zł (52,7% wskazań).

Jednak 25% badanych twierdzi, że zakaz ma negatywny wpływ na komfort ich życia. Dla tych osób niedziela często jest jedynym dniem, kiedy mogą spokojnie zrobić zakupy. W grupie, która chętnie wróciłaby do handlu w ostatnim dniu tygodnia przeważają mieszkańcy metropolii (61,3% wskazań) i osoby z wyższym wykształceniem (55,5%).

Niechęć do niedziel niehandlowych wiąże się także z dochodem. Obok zarabiających najwięcej, zakaz najbardziej przeszkadza osobom z dochodem miesięcznym pomiędzy 3000 a 4999 zł. Natomiast na związane z nim ograniczenia najmniej skarżą się ci, których dochód nie przekracza 1000 zł (23,7%) i 1500 zł (22,1%).

Czas na samoobsługę

52% uczestników badania uważa, że sklepy samoobsługowe mogłyby rozwiązać problem ograniczeń handlu w niedziele. Podobna liczba ankietowanych twierdzi, że wprowadzenie takiego rozwiązania na polski rynek byłoby dobrym pomysłem.

– Wyniki badania dowodzą, że konsumenci są otwarci na zmiany i szybko adaptują się do nowych warunków - mówi Dariusz Józefiak, dyrektor departamentu marketingu i reklamy Santander Consumer Banku.

Entuzjastów sklepów autonomicznych najłatwiej znaleźć w takich miastach jak Szczecin czy Katowice (od 250 do 500 tys. mieszkańców), czyli tam, gdzie najbardziej po metropoliach odczuwa się niezadowolenie płynące z zakazu handlu w niedzielę.

Badanie zostało zrealizowane przez IBRIS na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych rozmów w listopadzie 2019 roku. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa tysiąca dorosłych osób. 

Magdalena Weiss 2656 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.