500 zł za krowę. Resort rolnictwa odkrywa karty

W 2020 r. rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy. Szacuje się, że ze wsparcia skorzysta ok. 65 tys. rolników.

Rada Ministrów 7 stycznia 2020 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Na ten cel zarezerwowano 50 mln euro w ramach działania „Dobrostan zwierząt” w Programie Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Na wsparcie będą mogli liczyć rolnicy, którzy dodatkowo zadbają o lepsze samopoczucie i zdrowie zwierząt, poprawiając warunki ich utrzymania ponad obowiązujące przepisy.

Będzie to np. zwiększenie przestrzeni do życia przypadającej na jedno zwierzę (krowę, lochę, tucznika) o co najmniej 20% w stosunku wymaganej minimalnej powierzchni albo zorganizowanie zwierzętom dostępu do pastwiska lub wybiegu.

Przypomnijmy. 6 kwietnia 2019 r., podczas konwencji PiS, prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział wsparcie dla małych i średnich gospodarstw w wysokości co najmniej 100 zł na tucznika i 500 zł na krowę. Wywołało to ogromne poruszenie w Polsce. Teraz wiadomo, że stawki pomocy wyniosą (na rok): 595 zł na krowę mleczną (zwiększenie powierzchni w budynkach), 329 zł na krowę „mamkę” (dostęp do wybiegów), 185 zł na krowę mleczną (wypas), 301 zł na lochę oraz 24 zł na tucznika.

Szacuje się, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 65 tys. rolników – hodowców krów i świń.

Szczegółowe warunki i tryb przyznawania pomocy zostaną określone w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Rolnicy będą mogli składać wnioski o wsparcie do krów i świń od 15 marca do 15 maja danego roku – drogą elektroniczną w ramach formularza eWniosekPlus.

Ustawa ma wejść w życie 15 marca 2020 r.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.