KPMG: 32 tys. Polaków zarabia rocznie powyżej 1 mln złotych

Niezależność, prestiż i odpowiedzialność - tak najbogatsi Polacy definiują swój status społeczny. KPMG przeanalizowało, za ile żyją i co kupują najzamożniejsi z nas.

Dobra sytuacja gospodarcza, niskie bezrobocie i dynamicznie rosnące płace przekładają się na systematycznie rosnącą liczbę zamożnych oraz bogatych Polaków. W 2018 r. liczba dobrze zarabiających rodaków, czyli tych o miesięcznych zarobkach przekraczających 7,1 tys. zł brutto wyniosła ponad 1,4 mln osób, których łączne dochody wyniosły 319 mld zł. Zgodnie z  szacunkami KPMG w 2019 r., liczba dobrze zarabiających osób wyniesie blisko 1,6 mln, a ich łączny dochód wzrośnie o 12,6%.

Z kolei najszybciej procentowo rosnącą wśród analizowanych grup są Polacy zarabiający powyżej 1 mln zł brutto rocznie. Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów w 2018 r. takich osób było 32,1 tys., co oznacza wzrost aż o 38,4% r/r, a ich łączne dochody wyniosły 68,8 mld zł.

- Względem 2017 r. liczba osób dobrze zarabiających zwiększyła się o niemal 20% i przekroczyła granicę 1,4 mln, a w bieżącym roku może wzrosnąć już do 1,58 mln. Dla porównania dekadę temu mieszkało w  Polsce 578 tys. osób o takich dochodach. Szacujemy, że w ciągu najbliższych pięciu lat liczba osób dobrze zarabiających w całym kraju zwiększy się do 2 mln – mówi Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce.

Auta, hotele, alkohole

Największym segmentem stanowiącym niemal 2/3 rynku dóbr luksusowych pozostają samochody luksusowe i premium, a jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi tego rynku są usługi hotelarskie i SPA. Do 2024 r. segment ten może wzrosnąć nawet o prawie 60%. - Na uwagę zasługuje też kategoria alkoholi, która może osiągnąć wartość 1,3 mld zł. Nadchodzące spowolnienie gospodarcze może mieć wpływ na niewielki spadek wzrostu popytu, jednak dzięki rosnącej zamożności i zmianie stylu życia Polaków wydaje się, że rynek dóbr luksusowych mimo wszystko będzie rosnąć. Szacujemy, że w 2024 r. rynek ten może osiągnąć wartość powyżej 38 mld zł, co stanowiłoby wzrost o 51% względem 2019 r. – uważa Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce.

Biorący udział w badaniu KPMG, których miesięczne zarobki przekraczają 20 tys. złotych miesięcznie deklarują, że bogactwo dla nich to przede wszystkim niezależność, prestiż i  odpowiedzialność. Z kolei czynnikami, które ich zdaniem pomagają osiągnąć odpowiedni status społeczny są przede wszystkim szczęście (57% wskazań), pochodzenie społeczne (53%) oraz sprzyjająca sytuacja polityczno-gospodarcza (50%).

Odpowiednio wysokie zarobki umożliwiają robienie luksusowych zakupów. Zdaniem najlepiej zarabiających Polaków, luksusowe produkty cechują przede wszystkim prestiż marki (66%), unikalność (62% wskazań) oraz jakość i niezawodność (60%). Ankietowani zarabiający miesięcznie powyżej 20 tys. zł zadeklarowali, że w ciągu ostatniego roku dokonali zakupów luksusowych perfum (82% wskazań), odzieży i obuwia (71%) lub biżuterii i zegarków (62%). Prawie 2/3 z  nich na zakup luksusowych produktów deklaruje wydatki powyżej 11% swoich rocznych dochodów.

116 tys. osób posiada aktywa warte ponad 1 mln dolarów

Na bogactwo można spojrzeć również pod względem liczby osób należących do kategorii HNWI (ang. high net worth individuals). W 2019 r. w Polsce mieszka już prawie 116 tys. osób kwalifikujących się do kategorii HNWI, czyli osób, których majątek netto przekracza wartość 1 mln dolarów. Pod tym względem Polska wyprzedziła już Finlandię i Grecję, wciąż jednak daleko nam do wielu krajów zachodniej Europy. Niezmiennie na pierwszym miejscu pozostaje Wielka Brytania, gdzie mieszka blisko 2,5 mln HNWI oraz Niemcy i Francja z liczbą ponad 2 mln osób, których majątek netto przekracza 1 mln dolarów. W strukturze HNWI w Polsce dominują osoby z majątkiem o wartości między 1 a 5 mln dolarów, których jest ponad 104 tys. Aktywa warte powyżej 100 mln dolarów posiada 147 osób, z czego zaledwie 14 osób dysponuje majątkiem większym niż 500 mln dolarów.

Na koniec II kwartału 2019 r. całkowita wartość majątku zgromadzonego przez gospodarstwa domowe w Polsce wynosiła ponad 2 bln zł, co oznacza wzrost o 7,2% w  stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Warto zaznaczyć, że połowę aktywów stanowią depozyty i gotówka, z czego 10% wszystkich aktywów stanowi gotówka. Od ostatniego roku wartość majątku trzymanego przez Polaków w gotówce wzrosła o blisko 11%.

Zdjęcie na otwarcie: Photogenica

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.