Ceny wzrosły w listopadzie. Znowu głównie przez żywność

Szykują się drogie święta. W samym listopadzie artykuły spożywcze były droższe niż w październiku o 0,4% i aż o 7,0% niż rok wcześniej.

Żywność podniosła inflację ogółem o 1,56 pkt proc. z 2,6% uśrednionego wzrostu cen rok do roku. To dlatego, że produkty spożywcze odpowiadają za niemal ćwierć (24,89%) wagi koszyka towarów i usług. To piąte w tym roku wskazanie powyżej celu inflacyjnego, choć w dopuszczalnym paśmie wahań. Miesiąc do miesiąca średnie ceny wzrosły o 0,1%.

W porównaniu z listopadem 2018 r. najmocniej podrożał cukier (24,3%), mięso wieprzowe (16,1%) i warzywa (16%) oraz owoce (o 15%). Wyraźnie droższe były także wędliny (9,5%) oraz mąka (8%). Za niektóre produkty konsumenci płacili jednak mniej niż w ubiegłym roku. Tańsze było masło (o 9,3%), jaja (o 4,6%) i herbata (o 0,3%). Oczywiście masło i jaja to produkty, które były drogie w poprzednich latach, więc poniekąd spadek to efekt tzw. wysokiej bazy. Odwrotnie jest z cukrem: po spadkach odrabia teraz straty. Wzrost cen wieprzowiny, a także innych rodzajów mięs (drób poszedł w górę o 3,4%, cielęcina o 3,2%, wołowina o 0,8% rok do roku) to skutek epidemii ASF w Chinach (i nie tylko), która to choroba spowodowała globalny deficyt mięsa. Wyższe były również ceny ryb i owoców morza, za które trzeba było płacić o 4,8% więcej niż rok wcześniej.

Warto jednak zauważyć, że ogółem ceny towarów podskoczyły w listopadzie o 1,7%, natomiast usług – o 5,3%.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2645 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.