IKEA Gdańsk bez plastiku

Sklep sieci w tym mieście to druga lokalizacja, po placówce w centrum handlowym Blue City w Warszawie, która wcześniej niż zakładano, wyeliminowała te produkty ze swojej oferty.

Plastikowe produkty jednorazowego użytku są dużym obciążeniem dla naszej planety, w tym także dla bioróżnorodności oraz stanu mórz i oceanów. - Z uwagi na to, że IKEA Gdańsk zlokalizowana jest w pobliżu tak cennego przyrodniczo obszaru, temat ochrony środowiska jest dla nas priorytetem – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, dyrektor sklepu IKEA w Gdańsku.

Największym wyzwaniem dla całej IKEA było przede wszystkim znalezienie i zaproponowanie  klientom bardziej zrównoważonych alternatyw dla jednorazowych produktów z plastiku. I tak posiłki na wynos serwowane są obecne z materiałów odnawialnych: papieru lub przetwórstwa trzciny cukrowej.

Z gdańskiego sklepu sieci wycofane są już zatem jednorazowe woreczki na lód oraz żywność, worki na śmieci i słomki do napojów.

Gdański sklep przyłączył się również do inicjatywy realizowanej przez miasto – „Gdańsk bez plastiku”.

Ponadto IKEA nadal poszukuje rozwiązań, które zmniejszają wpływ na klimat oraz są dobre zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Testuje także zupełnie nowe pomysły, takie jak jednorazowe talerze z otrębów w IKEA w Jankach.

W swojej Strategii Zrównoważonego Rozwoju IKEA zobowiązuje się, że od 2020 r. artykuły jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takie jak słomki, sztućce, kubki i talerze, zostaną zastąpione alternatywnymi, bardziej przyjaznymi środowisku odpowiednikami. Ponadto, wszystkie produkty IKEA i materiały opakowaniowe do 2030 r. powstać będą z surowców odnawialnych i/lub ponownie przetworzonych. Przykładami, które są dostępne już teraz są woreczki wielorazowe Istad czy powstałe z recyklingowych butelek PET fronty do zabudowy kuchennej Kungsbacka.

Joanna Hamdan 11099 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.