9 grudnia. Kulminacja internetowych zakupów

Z danych Allegro wynika, że od kilku lat jeden dzień wyróżnia się znacznie pod względem zainteresowania zakupami w sieci. Ten dzień przypada na 12-14 dni przez Wigilią, w poniedziałek, w tygodniu poprzedzającym tydzień świąteczny. W tym roku jest to 9 grudnia.

W poprzednich latach Polacy, właśnie tego dnia zrobili na Allegro prawie dwukrotnie większe zakupy niż zazwyczaj - w 2018 r. w dniu szczytu kupiono rekordową liczbę 2,6 mln przedmiotów, zaś rok wcześniej 2,16 mln.

Dostawy z zakupami z Allegro, szczególnie w ramach Allegro Smart!, dostarczane są zwykle w ciągu 1-2 dni, a podczas ostatniego Black Weeka rekordowe zamówienie z Allegro dotarło do klienta w 5 godzin.

Jeśli jednak chcemy kupić coś wcześniej, to tym lepiej: będziemy mieć więcej czasu na obejrzenie rzeczy, a może i dobranie innych prezentów. Na tym między innymi polega korzyść z zakupów w sieci: możemy je robić wygodnie, bez hałasu i tłoku, który dopaść nas może w obleganej galerii handlowej. Nie poddajemy się świątecznej gorączce, a decyzje podejmujemy rozsądnie i z planem. Można dzięki temu wykorzystać w pełni zalety zakupów na Allegro, czyli wybierać spośród ponad 130 mln ofert w najlepszych cenach i cieszyć się pełnym bezpieczeństwem zakupów.

Allegro zapytało Polaków wraz z - instytutem badawczym Mobile Institute - jak planują kupować prezenty na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia. Z raportu po tym badaniu można dowiedzieć się, że:

  • W 2019 r. na prezenty świąteczne Polacy wydadzą sporo. Wyższy budżet zadeklarowała połowa badanych. Potwierdza to też deklarowana przez nich wielkość budżetu - 482 zł 
w porównaniu do 451 zł w 2018 r. W 2017 r. było to średnio ok. 684 zł. 

  • W tym roku najczęściej konsumenci na prezent dadzą bliskim perfumy (rok temu także na topie zakupów prezentowych), ubrania oraz słodycze, kosmetyki i produkty związane z hobby. Co 7. badany zainwestuje w zakup elektroniki na prezent. Rzadziej damy pieniądze i alkohol. Nieco rzadziej również książki.

  • Planujemy dać prezenty przemyślane, unikalne i dopasowane do osoby, którą obdarowujemy.

  • Polacy polubili prezenty składkowe, dzięki czemu obdarowana osoba może otrzymać coś większego i bardziej wartościowego. Na takie prezenty dorzuci się 38% obdarowujących bliskich. Lubimy też personalizowane prezenty. Takie rozważa 42% badanych kupujących prezenty bliskim. Na liście życzeń najczęściej znajdują się: elektronika (zwykle smartfon, smart watch, konsola), markowe perfumy, markowe ubrania i produkty odpowiadające zainteresowaniom, czyli związane z hobby.

  • 62% badanych deklaruje, że lubi prezenty niespodzianki - 38% zdecydowanie woli mieć listę i otrzymać wymieniony na niej produkt. Co 5. badany spisuje listę życzeń (a’la list do św. Mikołaja).

  • Zakupy prezentów na Allegro deklaruje 44% badanych, a 49% już zakupiła na Allegro jakiś prezent.

  • Na Allegro Polacy kupują prezenty ze względu na duży wybór i atrakcyjne ceny.

  • Wśród osób kupujących prezenty na Allegro, 35% zakupi tu prawie wszystkie podarki.

 *Badanie zrealizował na zlecenie Allegro instytut badawczy Mobile Institute. Przeprowadzono je w dniach 15.11.2019 -18.11.2019. Zebrane zostały opinie 1330 internautów. Wykorzystano responsywne ankiety CAWI (Computer-Assisted Web Interview) emitowane w sieci Internet. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej i odpowiada - pod względem płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania - strukturze Polaków w wieku 15 i więcej lat korzystających z Internetu. W analizie wzięte zostały pod uwagę̨ tylko kompletne ankiety.

 

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.